Ivan Hoffman: Umět odejít

25.01.2015 9:16

Z exponované funkce na Nejvyšším soudu přímo do důchodového odpočinku odchází z vlastní vůle a v pečlivě zvolené chvíli Iva Brožová, kterou se během jejího třináctiletého předsednictví marně pokoušeli odvolat ministři a prezidenti.

Ivan Hoffman: Umět odejít
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Z toho, co jsme se dověděli o souvislostech rezignace Ivy Brožové se zdá, že nezávislost soudní moci na moci výkonné a zákonodárné, o kterou se významně zasloužila, přetrvá.

Nadcházející personální změny ve vrcholných soudních institucích jsou zřejmě promyšleny a předjednány nezávisle na přáních či ambicích politiků. Což je jedině dobře.

Poučka o tom, že podmínkou dobrého fungování demokracie je nezávislost jednotlivých pilířů, na kterých stojí, neznamená automaticky, že se moc výkonná nepokusí podmanit si moc soudní anebo že moc soudní nezkusí ovlivňovat moc zákonodárnou anebo naopak.

Vzájemné vymezování se ústavních institucí a hlídání si své nezávislosti je pak nezbytné především tehdy, když si některý ze zmíněných pilířů uzurpuje příliš velkou moc anebo když některý naopak kolabuje.

Co bylo vždy zřejmé Ivě Brožové, nedocházelo občas veřejnosti, která si obraz o konfliktech mezi ní a politiky vytvářela z komentářů, kterými se část žurnalistů snažila zalíbit jedné straně sporu, tedy politikům.

Mediální obraz předsedkyně Nejvyššího soudu, coby ženy, která se ze všech sil drží výnosného koryta, byl produktem politické lobby, které vadilo, že nemá Nejvyšší soud pod kontrolou.

Iva Brožová po sobě v českém soudnictví zanechává výraznou a pozitivní stopu. Nejvyšší soud odevzdává svému nástupci v solidním stavu. Odvedla dobrou práci a i její odpůrci zpětně konstatují, že se s nimi vždy střetávala věcně a korektně.

O Ivě Brožové hodně vypovídá její poděkování všem, kteří ji podpořili a kteří se „zasadili o prosazování práva, jež není pouhou sofistikovanou interpretací zákona, ale směřuje k naplnění ideálu spravedlnosti“. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alan Dershowitz: Zelenského lži nemohou skrýt krvavou roli Ukrajiny v holocaustu

20:17 Alan Dershowitz: Zelenského lži nemohou skrýt krvavou roli Ukrajiny v holocaustu

Emeritní profesor práva na Harwardu Alan Dershowitz navrhl ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelens…