Ivan Přikryl: Funkční stát. Jak mu rozumíme?

24.10.2013 17:13 | Zprávy

Funkční stat je jistě pojem abstraktní. Jeho smysl nemusí veřejnost chápat v určitém kontextu s péčí o službu, která zlepší podmínky lidí v každodenním životě. Co tedy říká o státu teorie?

Ivan Přikryl: Funkční stát. Jak mu rozumíme?
Foto: ivanprikryl.cz
Popisek: Ivan Přikryl

Stát je instituce  disponující mocí vládnout, soudit a vytvářet zákony společnosti (státu). Stát je vymezen státní mocí, státním lidem (státním občanstvím) a státním územím. Svrchovaný stát není podřízen žádné jiné (státní) moci a to jak vnější, tak vnitřní. Stát zahrnuje ozbrojené síly, státní aparát (byrokracii), soudy a bezpečnostní sbory (policii). Tyto informace jsou každému snadno dostupné, stačí je zadat do internetového vyhledavače.

Pojem funkční stát, tak jak ho chápu já, znamená spravedlivé vládnutí, vytváření podmínek pro funkční a předvídatelnou justici a další své funkce, to vše cestou revize právního řádu, neboť vytvářením zákonů se tento rámec stává základem právního státu. Proto bude třeba nejen korekcí ale I zákonů nových či novel stávajících, o nesmyslně košatém a pseudoliberálním občanském zákoníku nemluvě. Z toho nás bude bolet hlava ještě mnohokrát.

V demokratických volbách tak  výběrem vize politické strany v podstatě předurčujeme charakter všech zmíněných atributů státu. Pohlížíme li na volby z tohoto úhlu pohledu, jde vlastně o jakési “vzpomínky na budoucnost”. Abstraknost pojmů se začíná rýsovat zřetelněji, protože umíme posoudit, zda stát vytvářel podmínky pro náš spokojený život. Zda funguje vykonatelné právo, zda se snadno domůžeme ochrany či prosazení svých práv u spravedlivého soudu, zda jsou potírány nejen těžké zločiny ale i korupce, zda se na nás pohlíží jaksi rovně, či zda si někdo nemůže vice práv de fakto koupit, zda bohatí získali své bohatství poctivým podnikáním či podivnými spekulacemi….. můžeme tyto úvahy rozvíjet do nekonečna.

Mé ohlédnutí nemá ambice být všeobjímající. Dlouhodobě se angažuji v oblasti bydlení, vytváření tzv. “bytové politiky” nebo též v oblasti odpolitizace státní správy.

Jaké je tedy ohlédnutí posledních let?

Začněme v oblasti bydlení. Akcentem této doby bylo pro stát reprezentovaný pravicovými vládami nájemné.  Ale mnoho toho nepřinesla. Již před rokem 2006 byla vláda ČSSD v situaci kdy Ústavní soud opakovaně upozorňoval, že regulované, trhu neodpovídající nájemné je neudržitelné. Proto jsme vypracovali zákon o jednostranném zvyšování nájemného po dobu pěti let, přičemž stát (MMR) měl monitorovat ceny nemovitostí na trhu od nichž se nárůst odvozoval a měl právo zasáhnout, když se ceny “splaší”.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Přikryl

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.