Konference se skládala v podstatě ze třech částí. Tou první byla prezentace náměstků, lépe řečeno náměstkyň ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva pro místní rozvoj, legislativní rady vlády a zástupců průmyslu a obchodu či Státního fondu rozvoje bydlení. Druhou část tvořily koreferáty nevládních aktivit, členů České společnosti pro rozvoj bydlení, aktivistů Armády spásy a neziskovek provádějící sociální práci mezi bezdomovci , třetí pak prezentace iniciativy pro sociální bydlení se svými zkušenosti s praktického provozování sociální práce. Byl to dobrý program, ovšem kdo nepromluvil dopoledne, měl smůlu. Jako obvykle, náměstkyně měly "jiné úkoly" a tak většinu připomínek lidí z praxe odpoledne nevyslechly. Jednou za rok by si snad čas mohly najít. I tak ale seminář přispěl k posunu v této věci, alespoň k výměně informací. Po 25 letech se konečně rýsují kroky vedoucí k řešení problému, který předchozí vlády ignorovaly nebo prostě vyřešit nestihly. Teď jde jen o to, zda navrhovaná řešení budou skutečně funkčním, provázaným a fungujícím modelem. Zatím se mě zdá, že obce jako hlavní aktér v této věci, až se s koncepcí seznámí, budou o funkčnosti silně pochybovat. A neziskový sektor, který tvoří v moderních zemích institucionální základ sociální sítě a který svoji pomoc nabízí je v nedohlednu.
Prezentace byla podrobná. Sociální bydlení by mělo začít fungovat od ledna 2017, a podle představ autorů - MPSV a spol., by mělo mít tři stupně. Potřební v tísni by podle své situace měli mít možnost získat krizové bydlení, sociální byt či dostupný byt. Poskytnout by je měly obce. Alespoň podle náměstkyně MPSV Zuzany Jentschke Stöcklové. Podle náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřiny Valachové by obrysy zákona mohla vláda dostat v červnu, do konce letoška by pak mohly být na stole paragrafy. „Velmi proto potřebujeme, aby vláda měla jasný názor jak dál už v únoru,“ dodala Valachová. Ministerstvo pro místní rozvoj podle své náměstkyně Kláry Dostálové o programu ještě s unií jedná. Počítá se zatím s částkou kolem 338 milionů eur (nyní asi 9,38 miliardy korun) a se vznikem čtyř tisíc bytů. Podpora se ale nebude týkat Prahy. Další sumy mají plynout do zateplování či rekonstrukcí.
Souhlasím, že "vláda potřebuje mít jasno" co nejdřív. Tento rozsáhlý materiál však jasno nepřinese. Opakovaně namítáme, že jasnou by mohl přinést stručný materiál - "Rámec dostupného a sociálního bydlení v ČR". ten by obsahoval výčet úkolů legislativních a nelegislativných s krátkým popisem předpokládaného cíle řešení a jeho praktické funkce. 10 stránek, ne více. A termíny s odpovědností za předkládání jednotlivých materiálů.
Vrťme se ale k semináři. Otázky, na které dámy odpověď nepřinesly, přetrvávají.
Především - pro všechny skupiny potřebných dle návrhu platí: Obec certifikuje potřebné občany, to je obvyklé i v zahraničních modelech. Shledá-li sociální potřebnost, zajistí potřebnému bydlení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz