Ivo Strejček: Americkým problémem je Čína, ne Ukrajina a Rusko

24.5.2022 4:25 odp. | Glosa

Úterní glosa Ivo Strejčka

Ivo Strejček: Americkým problémem je Čína, ne Ukrajina a Rusko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Strejček

„S našimi partnery a spojenci, včetně Ukrajiny, pracujeme na mírovém plánu,“ řekl italský ministr zahraničních věcí Luigi di Maio a představil „čtyřbodový mírový plán“ řešení války na Ukrajině. Prvním bodem plánu je okamžité příměří a demilitarizace frontových linií. Druhým bodem je návrh neutrálního statutu Ukrajiny, který by byl předmětem jednání mezinárodní mírové konference a byl by garantován skupinou (zatím neidentifikovaných) států. Třetím bodem je bilaterální dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem s cílem vyjasnit budoucnost Krymu a Donbasu, kulturních a jazykových práv v těchto oblastech, garanci volného pohybu osob, zboží a kapitálu (Donbas má zůstat součástí Ukrajiny). Čtvrtým bodem mírového návrhu má být multilaterální dohoda mezi EU a Ruskem, stažení ruských ozbrojených sil z Ukrajiny a zrušení protiruských sankcí. Tento plán při svém vystoupení v ukrajinském parlamentu ale označil polský prezident Andrzej Duda za „znepokojivé hlasy“, čímž nejenže návrh mírového plánu fakticky okamžitě torpédoval, ale potvrdil pokračování polské politiky síly směrem na východ. Tolik potřebný „na východní frontě klid“ se proto zřejmě zatím konat nebude. My bychom polský postoj sdílet neměli. V době, kdy se v EU už vážně mluví o hrozbě zavedení přídělového systému na plyn a ropu jako důsledku embarga ruských surovin, je v našem zájmu hledání cest k míru, ne k další akceleraci války.

Ve stínu války na Ukrajině a s ní spojeného narůstání hospodářských problémů EU proběhla návštěva amerického prezidenta Bidena v Asii. Stojí za to všimnout si dvou velmi vážných Bidenových výroků. V Jižní Koreji explicitně uvedl, že se USA nebudou zdráhat použít vůči severokorejské hrozbě nukleární zbraně, v Tokiu jednoznačně pohrozil Číně použitím síly, pokud by se pokusila o invazi na Tchaj-wan. Dva nesmírně silné – a neočekávané - výroky amerického prezidenta svědčí o tom, že centrem amerických zájmů je indo-pacifický prostor a skutečným americkým problémem je Čína, ne východní Evropa, Ukrajina a Rusko. To je vážný vzkaz Američanů Evropanům: řešení ukrajinského problému je na vás. A takto bychom to měli i brát.

Ministryně obrany Jana Černochová se před pár dny v jednom ze svých mediálních vystoupení přihlásila ke své životní zálibě. Prohlásila, že „někdo si pořizuje kabelky, já si kupuji zbraně“. Rozhovor doplnila fotografiemi ze střelnic, na kterých cvičí s pistolemi a samopaly, čímž si podle svých slov „vyčistí hlavu“. Chce-li se někdo věnovat střelbě jako zábavě a formě relaxace (je střílení relaxací?), dá se málo co namítat. Jen mě napadá, zda právě žena, která si pobytem na střelnici „čistí hlavu“, má být, ausgerechnet, i ministryní obrany.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …