Ivo Valenta: Za ironii za „katr“? Nenechme si vzít svobodu slova!

22.04.2021 19:53 | Komentář

Stále častěji se ke mně dostávají informace o poměrně zásadních aktivitách Evropské komise, která chystá novou právní úpravu.

Ivo Valenta: Za ironii za „katr“? Nenechme si vzít svobodu slova!
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Jedná se o zařazení skutkové podstaty „hate crime“ (zločin z nenávisti) a „hate speech“ („nenávistný slovní útok") mezi takzvané evropské trestné činy. A to není vše. Tyto trestné činy by měly být klasifikovány jako „zvlášť závažné“, což se samozřejmě odrazí i ve vyšší trestní sazbě (právní úprava by se samozřejmě dotkla všech členských zemí EU).

A to stále není vše. Tohoto zvlášť závažného trestného činu se můžete dopustit nejen např. v rámci osobního kontaktu, ale také například prostřednictvím internetu. Zjednodušeně projevem nenávisti může být každý slovní útok, vztahující se k rase, národnosti, náboženství nebo sexuální menšině.

Již dnes k tomu není daleko – vezměme si jen příklad fotbalisty Ondřeje Kúdely. Nikdo nedokázal, že vůbec něco hanlivého svému soupeři řekl, natož co – a je zde hon na čarodějnice, který u nás nemá obdoby, přesahující hranice kontinentu. Skutečná a prokazatelná agrese z utkání naopak zůstává upozaděna. A můžeme pokračovat dále – výrobci potravin a filmoví tvůrci chodí kolem všech menšin po špičkách a omlouvají se snad i za to, co neudělali. A objevují se informace o tom, že v některých pozicích musí být zastoupen určitý počet menšin. Probůh proč? Copak například sexualita odráží profesní kvality?

Anketa

Je Vladimir Putin nebezpečím pro Českou republiku?

5%
94%
hlasovalo: 35009 lidí

Nesouhlasím s rasismem. Naše firmy zaměstnávají v rámci celosvětového působení tisíce lidí. Mezi nimi jsou lidé různého náboženského vyznání, sexuální orientace i barvy pleti. Je mi zcela jedno, kde se kdo narodil, jaké je rasy a s kým sdílí ložnici. Je to jen jeho věc. Důležité pro mne jsou jiné hodnoty. Ano, mám samozřejmě svůj názor na tradiční model rodiny, který považuji za jediný přirozený a správný. Jsem také přesvědčen o tom, že existují pouze dvě pohlaví – ženské a mužské, o čemž rozhoduje příroda (pakliže nemáme na mysli různé zdravotní anomálie).

Nesouhlasím ale s tím, aby byla potlačována svoboda slova a začali jsme se sklánět před kýmkoliv jen kvůli tomu, jakého je etnika nebo genderu. A už vůbec nemohu souhlasit s tím, aby ten, kdo vyjádří svůj názor, byl považován za zločince, jehož trest bude vyšší než při spáchání například násilného trestného činu. Naprosto všem musí být měřeno stejným metrem. Nesouhlasím s rasismem naruby.

Kromě toho – jak kdo bude posuzovat například černý humor, ironii a sarkasmus, což jsou komunikační způsoby pro lidi naší země tolik typické? Právní úprava, která je připravována na poli Evropské komise, nemá v našem právním řádu co dělat. Je tedy třeba, aby se Poslanecká sněmovna vyjádřila proti její implementaci do českého právního řádu. Upřímně - nebylo by nám lépe, kdybychom nebyli součástí byrokratického molochu v podobě EU?

Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a senátora Iva Valenty

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Hej, osobo! Nové oslovení? Pohlaví v občance totiž prý není nutné

19:12 Ivo Valenta: Hej, osobo! Nové oslovení? Pohlaví v občance totiž prý není nutné

Komentář na facebookovém profilu k návrhu na vypuštění údaje o pohlaví z občanských průkazů.