Ivo Valenta: Za ironii za „katr“? Nenechme si vzít svobodu slova!

22.04.2021 19:53 | Komentář

Stále častěji se ke mně dostávají informace o poměrně zásadních aktivitách Evropské komise, která chystá novou právní úpravu.

Ivo Valenta: Za ironii za „katr“? Nenechme si vzít svobodu slova!
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta

Jedná se o zařazení skutkové podstaty „hate crime“ (zločin z nenávisti) a „hate speech“ („nenávistný slovní útok") mezi takzvané evropské trestné činy. A to není vše. Tyto trestné činy by měly být klasifikovány jako „zvlášť závažné“, což se samozřejmě odrazí i ve vyšší trestní sazbě (právní úprava by se samozřejmě dotkla všech členských zemí EU).

A to stále není vše. Tohoto zvlášť závažného trestného činu se můžete dopustit nejen např. v rámci osobního kontaktu, ale také například prostřednictvím internetu. Zjednodušeně projevem nenávisti může být každý slovní útok, vztahující se k rase, národnosti, náboženství nebo sexuální menšině.

Již dnes k tomu není daleko – vezměme si jen příklad fotbalisty Ondřeje Kúdely. Nikdo nedokázal, že vůbec něco hanlivého svému soupeři řekl, natož co – a je zde hon na čarodějnice, který u nás nemá obdoby, přesahující hranice kontinentu. Skutečná a prokazatelná agrese z utkání naopak zůstává upozaděna. A můžeme pokračovat dále – výrobci potravin a filmoví tvůrci chodí kolem všech menšin po špičkách a omlouvají se snad i za to, co neudělali. A objevují se informace o tom, že v některých pozicích musí být zastoupen určitý počet menšin. Probůh proč? Copak například sexualita odráží profesní kvality?

Anketa

Je Vladimir Putin nebezpečím pro Českou republiku?

5%
94%
hlasovalo: 38072 lidí

Nesouhlasím s rasismem. Naše firmy zaměstnávají v rámci celosvětového působení tisíce lidí. Mezi nimi jsou lidé různého náboženského vyznání, sexuální orientace i barvy pleti. Je mi zcela jedno, kde se kdo narodil, jaké je rasy a s kým sdílí ložnici. Je to jen jeho věc. Důležité pro mne jsou jiné hodnoty. Ano, mám samozřejmě svůj názor na tradiční model rodiny, který považuji za jediný přirozený a správný. Jsem také přesvědčen o tom, že existují pouze dvě pohlaví – ženské a mužské, o čemž rozhoduje příroda (pakliže nemáme na mysli různé zdravotní anomálie).

Nesouhlasím ale s tím, aby byla potlačována svoboda slova a začali jsme se sklánět před kýmkoliv jen kvůli tomu, jakého je etnika nebo genderu. A už vůbec nemohu souhlasit s tím, aby ten, kdo vyjádří svůj názor, byl považován za zločince, jehož trest bude vyšší než při spáchání například násilného trestného činu. Naprosto všem musí být měřeno stejným metrem. Nesouhlasím s rasismem naruby.

Kromě toho – jak kdo bude posuzovat například černý humor, ironii a sarkasmus, což jsou komunikační způsoby pro lidi naší země tolik typické? Právní úprava, která je připravována na poli Evropské komise, nemá v našem právním řádu co dělat. Je tedy třeba, aby se Poslanecká sněmovna vyjádřila proti její implementaci do českého právního řádu. Upřímně - nebylo by nám lépe, kdybychom nebyli součástí byrokratického molochu v podobě EU?

Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a senátora Iva Valenty

Pozn. redakce: 79,920 % podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastnila do 5.6.2023 společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

reklama

Synot

79,920 % podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozovatele www.parlamentnilisty.cz vlastnila do 5.6.2023 společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty. Dalšími vlastníky společnosti OUR MEDIA a.s. jsou Michal Voráček, Jan Holoubek a Jiří Čermák.

Ivo Valenta

79,920 % podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozovatele www.parlamentnilisty.cz vlastnila do 5.6.2023 společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty. Dalšími vlastníky společnosti OUR MEDIA a.s. jsou Michal Voráček, Jan Holoubek a Jiří Čermák.

autor: PV

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…