Milí přátelé, vážení rozhlasoví posluchači, chtěl bych připomenout velkou postavu evropských dějin, císaře Karla Velikého. Víme, že byl v osmém století vládcem Franské říše a že dokázal něco, co se zpočátku zdálo nemožným. Jistým způsobem obnovil Římskou říši, jejíž území od roku 476, tedy od pádu její západní části, po všech stránkách upadalo.
Franská říše se stala rozhodující mocností západní Evropy a vytvořila protiváhu Byzantské říše na východě. Roku 800 pak v Římě papež Lev III. korunoval Karla císařem Římské říše.
Karel Veliký provedl reformu správy celé říše, kterou rozdělil na hrabství a marky. Sám neměl hlavní město, ale neustále cestoval. Dvůr, který jej doprovázel, se stal centrem kultury. Karolinská renesance nevzkřísila antiku, ale inspirovala se jí. Úředníci museli umět číst a psát, vznikla řada uměleckých děl a byl vytvořen románský sloh.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz