Jak se z 2600 uprchlíků Jiřího Drahoše stali Ukrajinci, aneb co zůstalo mezi řádky první prezidentské debaty

24.01.2018 13:40

První argumentační střetnutí prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše na televizi Prima se neslo plně v duchu podbízivých témat, jako je protikuřácký zákon, právo na držení zbraní či migrační krize. Jako by snad ani vážnějších problémů občany Česka trápících nebylo. Během výpadu prezidenta Miloše Zemana se do toho ale kandidát na prezidenta Jiří Drahoš tak trochu zamotal. Z 2 600 uprchlíků, s jejichž přijetím by dle jeho dřívějších slov Česko nemělo mít problém, se rázem stalo cosi neurčitého, plytkého, těžce hmatatelného, až z úst adepta o Masarykův stolec splynulo jediné průzračně jasné slovo – Ukrajina. Měl tedy Jiří Drahoš tehdy, když na kolegiu Paměti národa debatoval o migračních kvótách, skutečně na mysli Ukrajince a Vietnamce?

Jak se z 2600 uprchlíků Jiřího Drahoše stali Ukrajinci, aneb co zůstalo mezi řádky první prezidentské debaty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Duel kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v Hudebním divadle Karlín

„Já jsem neřekl, že máme přijmout 2 600 migrantů. Řekl jsem jenom, že Česká republika by mohla takové množství lidí, Ukrajina. A myslel jsem tím nejenom migranty. Proti Ukrajincům, Vietnamcům a lidem z Balkánu,“ hájil se profesor Jiří Drahoš rozpačitě proti výpadu současné hlavy státu Miloše Zemana na konto svých slov na Kolegiu Paměti národa loni v létě. „A dovolte pane prezidente, abych vám řekl, že v roce 1999 při kosovské krizi jste vy řekl, že tento stát může přijmout 5 000 Kosovských balkánců“, kontroval Drahoš, přičemž pravděpodobně zaměnil Balkánce za Albánce (kosovští Albánci jsou rovněž muslimové, pozn. redaktora).

Jenže na konto věci se sluší připomenout, že Jiří Drahoš na besedě Paměti národa skutečně nemluvil o lidech z Ukrajiny. Řeč skrze otázku znepokojené občanky šla zcela jasným směrem – k tématu současné migrační krize, se kterou se potýkají západní státy Evropské unie, a sice s přílivem uprchlíků z oblastí Blízkého a Středního východu a afrických zemí.

Fotogalerie: - Zeman versus Drahoš poprvé

Duel kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Milo...
Duel kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Milo...
Duel kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Milo...
Duel kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Milo...
Duel kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Milo...
Duel kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Milo...
 

„Neměli bychom nějakou solidaritu projevit? Jak byste se k tomu jako prezident postavil?“ zněl dotaz znepokojené občanky z publika přímo na besedě. „Ta aktuální situace je výsledkem něčeho. Teď já jsem přesvědčen o tom, že přijmout tady nějakých 2 600 prověřených z bezpečnostního hlediska uprchlíků nebo migrantů by neměl být žádný problém. Samozřejmě s ohledem na zkušenosti z minula si kladu otázku, kolik by jich tady vlastně zůstalo. To je nesporné,“ odpověděl na její otázku Jiří Drahoš.

JIŘÍ DRAHOŠ NA KOLEGIU PAMĚTI NÁRODA:

Nutno poznamenat, že právě číslo 2600 uprchlíků představuje počet, který České republika dostala nařízeno přijmout dle v Bruselu odsouhlasené kvóty. Kvóty se vztahují na uprchlíky z válečnými konflikty rozvrácených zemí Blízkého, Středního východu a afrických států.

Fotogalerie: - Jiří Drahoš slaví postup

Kandidáti Drahoš, Horáček a Hilšer
Jiří Drahoš postupuje
Manželé Drahošovi přicházejí
Jiří Drahoš na pódiu
Jiří Drahoš po prvním kole prezidentských voleb
Jiří Drahoš po prvním kole prezidentských voleb

Je tedy evidentní, že v tomto případě se o lidi z Ukrajiny, pro jejichž přijímání často horují čeští podnikatelé, z velké míry proto, že v jejich podání získají velice levnou pracovní sílu, skutečně nejednalo. A ta Ukrajina a ten Vietnam. Přesvědčit se ostatně můžete na přiloženém videu. Je jen škoda, že Drahošův kiks tak trochu zanikl mezi řádky a unikl i pozornosti mnohými novináři za svůj včerejší výkon kritizovaného moderátora Karla Voříška.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…