Jakub Šiška: Otevře se české zdravotnictví čínské medicíně?

24.01.2014 8:58 | Zprávy

„Akupunktura má jasně prokázané výsledky, hlavně u léčby chronické bolesti. Ve Spojených státech je řada klinik, které se odklánějí od tabletek a přecházejí k akupunktuře“, cituje server idnes ředitele Královehradecké fakultní nemocnice Romana Prymulu. Dodejme, že nejen ve Spojených státech.

Jakub Šiška: Otevře se české zdravotnictví čínské medicíně?
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok

Akupunktura je stará zhruba pět tisíc let a říká se o ní, že je to nejstarší léčebná metoda na světě. V Číně se proti ní neodvážil postavit ani komunistický režim, naopak ji i s celou tradiční čínskou medicínou prohlásil za národní poklad. Na čínských klinikách běžně spolupracují lékaři tradiční čínské i západní medicíny a snaží se z obou systémů využít to nejlepší. Akupunktura se používá namísto anestetik u některých chirurgických zákroků, pomáhá při migrénách, bolestech kloubů nebo zad a dokáže nahradit i antidepresiva. Proto jezdí do Číny lékaři z celého světa, a získané poznatky přenášejí do svých zemí. Jejich počet roste úměrně tomu, jak ve vyspělých zemích naráží západní medicína na své meze.  

Stále častěji můžeme číst, že antibiotika přestávají účinkovat, protože je lékaři předepisují i na běžné chřipky a lidský organismus se vůči nim stává rezistentní. Spousta lidí se už přesvědčila o tom, že pojídání prášků při bolestech zad, hlavy nebo žaludku má za následek jen potlačení akutních projevů, ale skutečný problém neřeší. Nemluvě o nežádoucích vedlejších účincích léků, které jsou tím větší, kolik různých pilulek člověk pojídá.   

V České republice však nemají tzv. alternativní léčebné postupy na růžích ustláno. Česká lékařská komora sice před nedávnem potvrdila, že akupunkturu jako léčebnou metodu uznává, ale část lékařů ji stále považuje za šarlatánství. Důsledkem je mimo jiné to, že akupunktura, na rozdíl od praxe v západních zemích, u nás není hrazena zdravotními pojišťovnami. Náš zdravotnický systém je bohužel nastaven tak, aby lidé obíhali různá vyšetření a nechali si předepisovat prášky, namísto aby zvolili levnější a v řadě případů efektivnější postupy. I lékaři jsou odměňováni podle toho, kolik mají výkonů, bez ohledu na to, jestli se pacient uzdraví nebo ne. Cynicky vzato, systém nemocnic, pojišťoven a farmaceutických firem potřebuje své penzum nemocných, kteří ho udržují v obrátkách. Akupunktura pro něj není zajímavá, protože je stejná už po tisíciletí a nepotřebuje žádné nové přístroje, vývojové laboratoře ani dealery.  

Zřízení kliniky čínské medicíny v hradecké fakultní nemocnici je tedy velkým krokem vpřed. Tím dalším by mělo být zahrnutí akupunktury a třeba i čínské bylinné léčby do standardního zdravotního pojištění. Budiž to jednou z výzev pro nového šéfa resortu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

21:04 Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

Glosa Pavla Foltána k výkonu funkce a erudici ministryně spravedlnosti Evy Decroix.