Jan Bureš: Debakl v Daúhá - bez Íránu ani ránu

18.04.2016 9:40 | Zprávy
autor: PV

Start do nového týdne se ponese ve znamení debaklu v Daúhá - hlavní země produkující ropu se nebyly schopné dohodnout na omezení produkce. Hlavním problémem se ukázala být až překvapivá tvrdohlavost Saúdské Arábie, která odmítla jakoukoliv dohodu, pokud se jí nebude účastnit její hlavní regionální rival Írán. Trhy tak dostaly jasný signál. K narovnání mezi poptávkou a nabídkou na ropném trhu asi nedojde skrze dohodu o omezení produkce, ale skrze to, že nízké ceny časem vyřadí z provozu méně efektivní producenty. Cena ropy tak dnes po ránu neomylně míří dolů. Co to bude znamenat pro ostatní trhy?

Jan Bureš: Debakl v Daúhá - bez Íránu ani ránu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Cena ropy v posledním týdnu pomáhala táhnout vzhůru akciové trhy i výnosy delších bezpečných dluhopisů. Současně pomáhala zastavit ztráty americkému dolaru tím, že do hry vracela vidinu vyšších amerických sazeb.To vše se pravděpodobně alespoň na začátku tohoto týdne otočí. Velice těsnou vazbu na ceny ropy měly v posledních měsících především evropské dlouhé výnosy (a inflační očekávání), které mohou jít s ropou znovu dolů a atakovat historická minima.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Poradce

Dobrý den, nemyslíte, že je zvláštní, že je váš poradce prošetřován policí až poté, co vám skončil mandát premiéra? Na mě to teda působí dost nedůvěryhodně a vzbuzuje to ve mně pochybnosti o nezávislosti policie. Nebo máte nějaké vysvětlení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Premiér Babiš bodoval, ministr Zůna škodí

12:16 Jiří Paroubek: Premiér Babiš bodoval, ministr Zůna škodí

Pro miliony lidí byl velkou vzpruhou postoj Andreje Babiše na Evropské radě. Poslední roky jsme dosl…