Jan Bureš: Jak zdražující nemovitosti ovlivní politiku ČNB?

25.05.2017 10:30

Česká národní banka se čím dál častěji zabývá vývojem na trhu nemovitostí. Je to logické. Poslední globální finanční krize ukázala, že nerovnováhy na realitním trhu dokáží nastartovat velké problémy, zvlášť pokud lidé nerozvážně naskočí do rozjetého vlaku a výrazně se zadluží na vrcholu realitní bubliny.

Jan Bureš: Jak zdražující nemovitosti ovlivní politiku ČNB?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

I když tak daleko ještě nejsme, ČNB posiluje zbrojní arzenál, kterým by mohla nárůst “rizikového” financování nemovitostí krotit. Podle včera zveřejněné studie (http://bit.ly/2qRUGDB) totiž očekává, že ceny nemovitostí v tomto i v příštím roce dál porostou velice rychle (o 10 a 7,5 %).

Rychlý růst cen nemovitostí ale nakonec nemusí být v centrální bance jenom tématem při nastavování tzv. makro-prudenčních opatření - různých limitů, které především nízko-příjmovým domácnostem ztíží přístup k hypotékám. Může nakonec ovlivnit i nastavení měnové politiky - úrokových sazeb. Super-nízké úrokové sazby totiž mohou dál nehledě na omezení pro hypotéky přifukovat poptávku po nemovitostech, která především v hlavním městě naráží na nedostatečnou nabídku.

Někteří členové bankovní rady (Vojtěch Benda blízký guvernérovi) navíc otevřeně mluví o tom, že jsou ceny nemovitostí již dnes nadhodnocené a centrální banka na to musí reagovat. Navíc ceny nemovitostí začínají také o něco více přímo ovlivňovat samotnou spotřebitelskou inflaci, kterou se právě s pomocí sazeb snaží centrální banka cílovat. Od roku 2017 vzrostla váha cen nových nemovitostí ve spotřebitelském koši - zdvojnásobila se jejich váha v rámci tzv. imputovaného nájemného, které má celkově podíl zhruba 10 %.

I tak ale zůstáváme v našich sázkách na růst sazeb v Česku zatím opatrnější a věříme, že k prvnímu růstu sazeb dojde až v příštím roce. Nárůst jádrové inflace je totiž v tuto chvíli ovlivněn jednorázovými faktory spojenými se zaváděním EET, které by měly ke konci roku vyprchat. Věříme tedy, že inflační tlaky nakonec budou o něco nižší, než předpokládá ČNB ve své poslední prognóze.

Jan Bureš
finanční analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Absence historické paměti

15:22 Ivo Strejček: Absence historické paměti

Přestože oslavy konce II. světové války jsou již bezmála týden za námi, chci se k nim dnes ještě vrá…