Jan Bureš: Mzdy zaostaly za prognózou centrální banky, co na to sazby a koruna?

4. 12. 2017 11:46

České mzdy rostou dál velice svižně (ve 3Q 2017 o 6,8 % meziročně), zůstaly však nakonec za naším očekáváním i očekáváním ČNB (7,5 %).

Jan Bureš: Mzdy zaostaly za prognózou centrální banky, co na to sazby a koruna?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

V našem základním scénáři jsme počítali s dalším růstem úrokových sazeb již v prosinci, teď se však může bankovní rada ve světle mezd nakonec rozhodnout i vyčkávat.

Pokud by se totiž centrální bankéři měli řídit striktně prognózou, měli by počkat s dalším zvýšením sazeb až na příští rok. Řada členů bankovní rady včetně guvernéra má ovšem strach z přehřívajícího se trhu práce. Citlivostní scénáře centrální banky ukazují, že v případě vyšších mzdových tlaků, bude zapotřebí zvyšovat úrokové sazby o poznání rychleji. Pokud ale mzdy (minimálně dočasně ve 3Q) zpomalí, argument pro pro rychlé zdražování peněz jaksi slábne.

Ledaže by se místo něj vynořil na scéně nový důvod, proč utahování měnových kohoutů urychlit. Prvním kandidátem v řadě je česká koruna. Ta je poslední týden v defenzivě, protože se částečně začaly odbourávat sázky na růst sazeb v nejbližších měsících. Po slabších mzdách může negativní korekce na koruně teoreticky ještě zesílit. A právě slabší měna je vedle silného trhu práce častokrát zmiňovaným pro-inflačním faktorem. ČNB totiž svojí prognózu postavila na předpokladu dalšího posilování koruny (i když nikdo neví jak silném). Pokud tedy koruna nebude posilovat, ale slábnout, může to být nakonec ještě argument, proč sazby zvýšit již v prosinci…

Jan Bureš
ekonom

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Vítek: Vraťte mi penzi, žádá miliardář

22:31 Jan Vítek: Vraťte mi penzi, žádá miliardář

Nejde o lecjakého miliardáře a penzi. Jedná se o Christofa Blochera, jednoho z nebohatších Švýcarů, …