Jan Bureš: Padající nálada v eurozóně = stabilní sazby ČNB

22. 3. 2019 16:58

Podnikatelská nálada v eurozóně v březnu znovu poklesla a je to stále především kvůli průmyslu, který nemůže najít pevnou půdu pod nohama. Služby celkový obrázek lehce vylepšují, zejména díky relativně dobré náladě na pracovním trhu.

Jan Bureš: Padající nálada v eurozóně = stabilní sazby ČNB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Podnikatelská nálada spadla na třetí nejslabší úrovně od roku 2014 - na 51,3 bodu z 51,9 bodu v únoru. Současně nálada v průmyslu spadla na nejnižší úrovně od roku 2013, a to zejména kvůli výraznému zhoršení výroby a nových objednávek - ty byly nejhorší od roku 2012. Zvlášť nepříjemný je vývoj v Německu, kde jsou nové objednávky nejhorší od dubna 2009 - tedy vrcholných propadů průmyslu po pádu investiční banky Lehman Brothers.

Je jasné, že německá ekonomika je jednou z nejvíce exponovaných vůči eventuálnímu tvrdému brexitu bez dohody a že ji také nejvíce z celé EU trápí zpomalující Čína. Poslední tvrdá data (průmysl za leden) sice ukazovala na opatrnou stabilizaci německého průmyslu, ale nejnovější podnikatelské nálady bezesporu znovu zvedají varovný prst. To i proto, že nejistota spojená s brexitem na trzích pravděpodobně přetrvá déle a zhoršování podnikatelských  nálad ještě nemusí být u konce.

Z pohledu ECB se s novými čísly v zásadě nic klíčového nemění. Centrální bankéři ve Frankfurtu rezignovali na růst sazeb v tomto roce a za tím si jednoduše budou stát. Zajímavější bude situace v Česku, kde si ČNB nechává dveře k utahování měnové politiky ještě otevřené. Poslední čísla z eurozóny ale hovoří jasně - vnější nejistoty přetrvávají a s dalším růstem sazeb není kam spěchat. Příští týden proto od ČNB očekáváme další rozhodnutí “beze změny”.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…