Problém je, že nejistota na eurozónu dopadá již delší dobu a meziroční tempa růstu proto pozvolna zpomalila až k 1,1 % - nejslabším úrovním od konce roku 2013.
Druhá potíž spočívá v nerovnoměrném dopadu globálního napětí na ekonomiky eurozóny. Zatímco Francie stejně jako celá eurozóna vzrostla o 0,2 % a Španělsko dokonce o 0,5 %, Německu teče do bot. HDP pokleslo o 0,1 % a první čísla z třetího kvartálu neukazují vůbec žádný obrat k lepšímu. Naše analýzy ukazují, že Německo je citlivější na změny v globálním objemu obchodu než uzavřenější ekonomiky eurozóny, jako je například Francie. I proto je hlavní obětí probíhajících obchodních válek a nejistoty spojené s brexitem. Na první pohled sice stojí mimo epicentrum globálních sporů, ovšem nejvíce odnáší propad objemu globálního obchodu, který se v posledních měsících nepříjemně zakousl do německé průmyslové produkce (viz graf).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.