Jan Bureš: Volby do Evropského parlamentu mohou na trhy přinést nové napětí

20.05.2019 15:46

Po velmi slušném výsledku HDP za první kvartál projde v tomto týdnu Evropa dvěma dalšími testy. Za prvé dostaneme první várku podnikatelských nálad za květen.

Jan Bureš: Volby do Evropského parlamentu mohou na trhy přinést nové napětí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

 V dubnu přitom klíčové nálady PMI a německé Ifo znovu překvapivě poklesly a jsou poblíž dvouletých minim. To ukazuje na o poznání slabší růst než 0,4 % mezikvartálně zaznamenaných na začátku roku. Situace se však podle nás začala zejména v problematickém průmyslu postupně vylepšovat a květnová čísla by mohla přinést lehký nárůst nálad. Pro trhy to však výrazná vzpruha nebude, protože v květnových číslech ještě nemůže být zachycena poslední eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou.Druhý test přijde na evropské politické scéně v podobě voleb do Evropského parlamentu. Oslabení tradičních demokratických stran nebude pro nikoho velkým překvapením. Otázkou spíše je, jak velké bude a jak dopadnou klání v klíčových evropských zemích, zejména pak v Německu. Výsledek bude kritický pro německou CDU, která se s plánovaným odchodem Angely Merkelové připravuje na příchod nové nástupkyně. Výraznější ztráty CDU by pro favorizovanou Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) nebyly ničím příjemným.

Kromě těchto domácích událostí budou evropské trhy dál po očku sledovat rostoucí obchodní napětí mezi Čínou a USA. Zatím se s ním trhy podle našeho názoru vyrovnávají až překvapivě dobře…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sdružení českých taxikářů: Požadujeme po vládě konkrétní kompenzační balíček

8:39 Sdružení českých taxikářů: Požadujeme po vládě konkrétní kompenzační balíček

Odvětví taxislužby je externě a extrémně přímo závislé n aveškerých zavřených či omezených odvětvích…