Ten může teoreticky čelit přesně opačným problémům a to vinou občanské iniciativy, která vede k tomu, že 30. listopadu se ve švýcarských kantonech bude konat referendum o tom, zdali má švýcarská centrální banka držet 20 % svých devizových rezerv ve zlatě.
Připomeňme si nejprve současné status quo, které je výsledkem dluhové eurokrize, která kulminovala v roce 2011. Tehdy švýcarských frank čelil masivním přílivům depozit z eurozóny, což mělo za následek tlak na jeho posilování. Švýcarská centrální banka se následně uchýlila k radikálnímu kroku, kdy nejprve s pomocí masivních intervencí proti vlastní měně vytlačila kurz EUR/CHF na hodnotu 1,20, přičemž tento práh v režimu à la ČNB (a EUR/CZK) dlouhodobě brání.V praxi však Švýcarsko tímto krokem aplikovalo politiku ECB, přičemž aby tento stav ubránilo, byla a je švýcarská centrální banka nucena nakupovat do svých devizových rezerv eura. A těch není zrovna málo, neboť měnová báze centrální banky již vyšplhala k metě 100 % HDP, přičemž čím více ECB měnovou politiku uvolní, tím více se i tisk franků (a nákupy EUR do FX rezerv) urychlí. A to se části veřejnosti nelíbí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva