Začněme globálně a tedy na University of Massachusetts, kde se Janet Yellenová pokusila o reparát po nedávném vystoupení na tiskové konferenci zasedání FOMC, kterým Fed trhům zamotal hlavu tím, že nezvýšil úrokové sazby. Yellenová tentokrát využila uvolněnější atmosféry na akademické půdě, aby trhům naznačila, že podceňují možnost, že Fed zvýší úrokové sazby do konce roku (podle futures byla včera šance, že Fed zvýší sazby v prosinci jen 35 %). Yellenová totiž sice zopakovala své výroky z tiskové konference o tom, že trh práce se utahuje, přičemž inflaci dočasně drží dole jen silný dolar a levné komodity, ale zároveň vytáhla staronový argument o finanční (ne)stabilitě, které příliš nízké úroky udržované příliš dlouho nesvědčí. Sečteno a podtrženo - námi propagované prosincové zvýšení úroků ze stran Fedu po včerejším vystoupení Yellenové vypadá reálněji a stále nejde o hotovou záležitost. Nutnou podmínkou pro zvýšení úroků Fedem je však to, že se akciové a komoditní trhy přece jenom stabilizují a to nejen v USA.
Pojďme k zasedání ČNB, které bylo v kontextu aktuálně oslabující koruny pro domácí tržní publikum rovněž velmi důležitým momentem.Bankovní rada ČNB na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a zároveň potvrdila kurzový závazek minimálně do druhé poloviny příštího roku. Nicméně důležitým momentem v tomto směru byla na tiskové konferenci zmínka guvernéra Singera o tom, že bankovní rada diskutovala možnost prodloužení kurzového závazku a rovněž i variantu zavedení záporných úrokových sazeb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV