Jan Fiala: O registrované partnerství mají větší zájem muži. Například v Británii je tomu však naopak

14.02.2017 14:05 | Zprávy

Od nabytí účinnosti zákona č. 115/2006 Sb. o registrovaném partnerství do 31.12.2016 uzavřelo v Česku registrované partnerství celkem 2510 párů stejného pohlaví. Z nich bylo do tohoto data 369 rozvedeno a 325 uzavřeno s cizím státním příslušníkem nebo příslušnicí. Mezi zahraničními registrovanými partnery dominují zejména občané Slovenska, Ukrajiny, Ruské federace. Objevují se ale i případy partnerství uzavřených s občany zemí západní Evropy, Spojených států amerických, Latinské Ameriky, severní Afriky, Asie i Austrálie.

Jan Fiala: O registrované partnerství mají větší zájem muži. Například v Británii je tomu však naopak
Foto: Forum Nová Karolina
Popisek: Zámky lásky

Obecně lze říci, že zájem o registrované partnerství byl největší v prvním roce jeho existence - 235 párů (177 mužských a 58 ženských). Důvod lze připisovat pravděpodobně tomu, že na ten institut čekaly některé páry mnoho a let, a tudíž pro mě znamenal jakési pomyslné zadostiučinění, ale zejména možnost úředně stvrdit svůj dlouhodobý fakticky existující svazek. 

V dalším roce došlo k prudkému poklesu zájmu o registrované partnerství a v dalších letech buď docházelo ke strmému nárůstu, nebo přírůstku. Teprve až v loňském roce 2016 se počet nově uzavřených partnerství vyšplhal na rekordních 188 (110 mužských a 78 ženských) paradoxně v roce, kdy registrované partnerství slavilo desetileté výročí.

Celkově je znát větší zájem o institut registrovaného partnerství u mužských, než u ženských párů. Příčinu tohoto jevu nelze objektivně informovat. Někteří mluví o větší uzavřenosti lesbické komunity, případně o větší touze gayů veřejně demonstrovat svůj vztah. Každopádně ze zahraničních statistik registrovaného partnerství a stejnopohlavního manželství vyplývá, že v některých zemích zase naopak uzavírá stejnopohlavní manželství, registrované partnerství a jiné obdobné instituty úpravy stejnopohlavních svazků víc ženských, než mužských párů. Příkladem je například Velká Británie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Ostudná protibenešovská výzva politických extremistů (Pithart a spol.)

11:34 Jiří Paroubek: Ostudná protibenešovská výzva politických extremistů (Pithart a spol.)

Na Hlídacím psu se objevila „Výzva: Doplňte k soše Edvarda Beneše tabulku, že zabránil obnově demokr…