Jan Fiala: O registrované partnerství mají větší zájem muži. Například v Británii je tomu však naopak

14. 2. 2017 14:05

Od nabytí účinnosti zákona č. 115/2006 Sb. o registrovaném partnerství do 31.12.2016 uzavřelo v Česku registrované partnerství celkem 2510 párů stejného pohlaví. Z nich bylo do tohoto data 369 rozvedeno a 325 uzavřeno s cizím státním příslušníkem nebo příslušnicí. Mezi zahraničními registrovanými partnery dominují zejména občané Slovenska, Ukrajiny, Ruské federace. Objevují se ale i případy partnerství uzavřených s občany zemí západní Evropy, Spojených států amerických, Latinské Ameriky, severní Afriky, Asie i Austrálie.

Jan Fiala: O registrované partnerství mají větší zájem muži. Například v Británii je tomu však naopak
Foto: Forum Nová Karolina
Popisek: Zámky lásky
reklama

Obecně lze říci, že zájem o registrované partnerství byl největší v prvním roce jeho existence - 235 párů (177 mužských a 58 ženských). Důvod lze připisovat pravděpodobně tomu, že na ten institut čekaly některé páry mnoho a let, a tudíž pro mě znamenal jakési pomyslné zadostiučinění, ale zejména možnost úředně stvrdit svůj dlouhodobý fakticky existující svazek. 

V dalším roce došlo k prudkému poklesu zájmu o registrované partnerství a v dalších letech buď docházelo ke strmému nárůstu, nebo přírůstku. Teprve až v loňském roce 2016 se počet nově uzavřených partnerství vyšplhal na rekordních 188 (110 mužských a 78 ženských) paradoxně v roce, kdy registrované partnerství slavilo desetileté výročí.

Celkově je znát větší zájem o institut registrovaného partnerství u mužských, než u ženských párů. Příčinu tohoto jevu nelze objektivně informovat. Někteří mluví o větší uzavřenosti lesbické komunity, případně o větší touze gayů veřejně demonstrovat svůj vztah. Každopádně ze zahraničních statistik registrovaného partnerství a stejnopohlavního manželství vyplývá, že v některých zemích zase naopak uzavírá stejnopohlavní manželství, registrované partnerství a jiné obdobné instituty úpravy stejnopohlavních svazků víc ženských, než mužských párů. Příkladem je například Velká Británie.

Autor je prezident Charlie, z. s., člen PROUD, z. s. a gay aktivista.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Ukrajinští neonacisté slavili narozeniny A. Hitlera

21:37 Jan Urbach: Ukrajinští neonacisté slavili narozeniny A. Hitlera

Ve výročí narození Adolfa Hitlera ukrajinští neonacisté uspořádali v Charkově turnaj v boji noži. P…