Tato bojovnice proti válce odešla ze světa krátce před vypuknutím do té doby největší války v dějinách světa a byla ušetřena toho, aby viděla své celoživotní úsilí v troskách.
Přitom to byla právě Berta von Suttnerová, kdo s dvacetiletým předstihem konstatoval, že „příští válka bude mnohem strašnější než kterákoli z předešlých“. Tvrdila to v době, kdy se evropské války odehrávaly relativně rychle a z hlediska civilistů skoro beze škod a obětí, včetně konfliktu mezi Pruskem a Rakouskem, tedy námi.
V roce 1899 se von Suttnerová také podílela na dohodě o zákazu bojových plynů, který byl podepsán v Haagu. V roce 1912 se pak vyslovovala proti vojenskému použití letadel. Přitom právě masivní nasazení jedovatých látek, stejně jako použití letounů byly charakteristické znaky první světové války.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: rozhlas.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.