Jan Fingerland: Jak se krteček provrtal do zahraniční politiky

08.11.2014 12:34 | Zprávy

Pokud to v Česku nebo v Číně nevěděli, prezident Miloš Zeman jim to konečně řekl. Součástí Čínské lidové republiky, jejíž celistvost český prezident nehodlá zpochybňovat, je nejen Hongkong a Tibet, ale také Tchaj-wan. To bylo novinkou nejen pro samy Tchajwance, ale i pro obyvatele pevninské, Číňany.

Jan Fingerland: Jak se krteček provrtal do zahraniční politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Tchaj-wan je ostrovní stát, který se považuje za nástupce původní Čínské republiky. Svůj boj o to, kdo bude světem oficiálně uznáván, sice dávno prohrál a tím se zkomplikovalo jeho mezinárodní postavení. To ovšem neznamená, že není státem, protože realita je silnější než šedá teorie.

Jak v pondělních Lidových novinách zdůraznila ředitelka Ústavu Dálného východu Filosofické fakulty a sinoložka Olga Lomová, Čínská republika na Tchaj-wanu i dnes existuje a funguje jako nezávislý stát s vlastními institucemi a symboly, od parlamentu přes měnu až po vlajku. Čínská lidová republika sice vznáší nároky na celé území někdejší Číny, ale v praxi Tchaj-wan respektuje a obchoduje s ním.

Vzájemná obchodní výměna Čínské lidové republiky a Čínské republiky na Tchaj-wanu přesáhla předloni hodnotu sto dvaceti miliard dolarů – a to i bez započítání Hongkongu, jejž prezident Zeman zmínil coby součást ČLR. Ve stejné době se česká obchodní výměna s Tchaj-wanem pohybovala kolem jedné miliardy tří set milionů dolarů.

Česko má s Tchaj-wanem obchodní deficit, ten je ovšem částečně způsoben značnými tchajwanskými investicemi v naší ekonomice. Tyto peníze i jejich symbolickou hodnotu český prezident při svém ujišťování o naší oddanosti čínské celistvosti jakoby hodil do koše.

V koši skončily i jiné věci. Shodou okolností krátce po Zemanově návratu se na půdě Orientálního ústavu Akademie věd konala slavnostní ceremonie, při níž zástupci tchajwanské Národní ústřední knihovny zpřístupnili českým badatelům elektronickou databázi obsahující velké množství sinologických titulů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…