Poprvé od vypuknutí krize na Ukrajině a právě dva týdny po sestřelení malajsijského letounu musejí mít v Rusku obavy, co jim nový postoj Západu přinese.
Co se týče Spojených států, americké sankce mimo jiné omezí dovoz technologií pro ruský energetický sektor a ztíží udělování půjček, které ruská ekonomika nutně potřebuje. Samozřejmostí je omezení obchodu se zbraněmi.
Mnohem zajímavější je z českého hlediska krok Evropské unie, odsouhlasený v úterý a zveřejněný v úplnosti ve středu.
Některá z opatření se, jako v minulých případech, týkají konkrétních firem a osobností, zejména čtyřech oligarchů blízkých ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Tito muži údajně těží z anexe Krymu nebo podněcují destabilizaci východu Ukrajiny.
Mnohem závažnější je ale skutečnost, že další typ sankcí poprvé jasně opouští logiku adresných trestů a místo toho zasahují celá odvětví ruské ekonomiky. Místo hospodářské pistole tedy Unie na Rusko vytáhla ekonomické dělo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…