Na počátku bouří v Missouri stál zatím nevyjasněný incident, při kterém se do konfliktu s policisty dostal osmnáctiletý Michael Brown. Jeden z policistů ho už v policejním autě postřelil a znovu vystřelil, když byl už mimo vůz.
To bylo v sobotu. Během následujících dnů a noci následovaly nepokoje, při kterých se rabovalo, zapalovalo a drancovalo. Policie nasadila stovky mužů a zatkla desítky lidí. Střílelo se gumovými projektily a granáty se slzotvorným plynem, přičemž se jen v samotné čtvrti Ferguson města St. Louis odehrála další přestřelka, při které policisté zabili dalšího černého mladíka.
Jiná žena byla za dosud nevysvětlených okolností postřelena do hlavy a další mladík zemřel v Kalifornii, kde je tedy také zaděláno na nepokoje. Brownova rodina vyzývá ke klidu a žádá, aby výtržníci nezneužívali jméno jejich tragicky zemřelého syna pro páchání násilí.
Případ Michaela Browna trochu připomíná smrt Trayvona Martina, mladíka, kterého předloni zastřelil příslušník místní domobrany na Floridě. Údajně se tak stalo při fyzické potyčce. Vloni byl údajný pachatel, který byl sám částečně hispánského původu, zproštěn viny, což vyvolalo další nepokoje.
Po Martinově smrti prezident Obama prohlásil, že tak jako Trayvon by vypadal jeho syn, kdyby nějakého měl. Za to byl prezident kritizován s tím, že před vynesením rozsudku de facto označuje usmrceného muže za nevinnou oběť. Tentokrát Barack Obama pouze vyzval ke klidu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz