Jan Fingerland: Poprask na poloostrově aneb Rijád proti Dauhá

09.03.2014 20:09 | Zprávy

Tři státy odvolaly svého velvyslance a čtvrtá už tak učinila dříve, to vše s odvoláním na nevhodné vměšování se do záležitostí jiných zemí. Ne, řeč není o reakci na ruské rejdy na Ukrajině, ale roztržku mezi „bratrskými státy“ Arabského poloostrova.

Jan Fingerland: Poprask na poloostrově aneb Rijád proti Dauhá
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Napětí mezi Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem na jedné straně a Katarem na straně druhé bublaly a kvasily pod povrchem už celá léta. Tento týden se však už nepodařilo je udržet pod pokličkou a spory vyvřely ve vší síle. Zmíněné tři státy odvolaly své velvyslance v katarském Dauhá a to ještě nemusí být konec sporu. 

Už dříve byl maličký Katar blechou v kožichu mnoha etablovaných režimů na Blízkém východě. Bylo to nejdříve kvůli televizi Al Džazíra, která díky podpoře a hostitelské velkorysosti katarské vlády a také díky satelitnímu šíření signálu narušila monopol na informace v mnoha autoritářských zemích. Al Džazíra se navíc specializuje na kontroverzní témata a často je ještě trochu připepří. 

Pak se ale Katar, pouze dvoumilionový, ale jinak velmi bohatý a tedy nezávislý stát, začal míchat i do politiky. Finančně podporoval a nadále podporuje řadu organizací v jiných zemích, zejména Muslimské bratrstvo. Právě kvůli Bratrstvu vypukla poslední, a zatím jednoznačně největší roztržka v „Radě pro spolupráci v Perském zálivu“, tedy organizaci šesti států Arabského poloostrova. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla