Jan Hrádek: MMR se snaží svá pochybení při zadávání veřejných zakázek zamést pod koberec

29.11.2016 8:22 dop.

Minulé úterý ve svém rozhodnutí antimonopolní úřad (ÚOHS) zakázal Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na úpravu Národního elektronického nástroje (NEN) a navíc ministerstvu udělil půlmilionovou pokutu. Antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí obsahujícím 79 stránek kritizuje MMR, že jeho postup dosahuje nejzávažnějšího stupně intenzity porušení zákona nebo že došlo ke zcela flagrantni´mu vyloučeni´ hospodářské´ soutěže.

Jan Hrádek: MMR se snaží svá pochybení při zadávání veřejných zakázek zamést pod koberec
Foto: wikipedia
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj

MMR zadalo veřejnou zakázku za 50 milionů Kč na úpravu NENu společnosti Dezadata Group, majetkově i personálně propojenou s firmou TESCO SW, která je výrobcem tohoto kontroverzního systému, přestože mu bylo v minulosti opakovaně vytýkáno, že s TESCO SW uzavírá smlouvy vysoutěžené netransparentně. Firma TESCO SW Josefa Tesaříka je nechvalně známá z kauzy „brutálního úniku informací“. Inspekce GIBS prověřovala, zda nedostala varování před policejní razií z blízkého okolí policejního prezidenta. Dle citovaného rozhodnutí antimonopolního úřadu však MMR znemožnilo upravit NEN jiným společnostem a zadalo tuto úpravu předem vybranému subjektu za cenu více než trojnásobně vyšší, než předpokládalo v zadávacích podmínkách. NEN je internetová aplikace, ve které by státní instituce měly zadávat veřejné zakázky. V zásadě ji nikdo nevyužívá, přestože stála státní rozpočet více než 700 milionů korun.

Ministryně Šlechtová se však i přes antimonopolním úřadem zjištěná pochybení snaží stůj co stůj nechat vybranou firmu tuto zakázku co nejrychleji dokončit a také ji zaplatit. Pokutu a zákaz prací na úpravách bagatelizuje a v médiích argumentuje tím, že se jedná pouze o problém protichůdných znaleckých posudků či konkurenční boj firem, které provozují komerční nástroje na zadávání veřejných zakázek. Nutno podotknout, že komerční provozovatelé nikdy nemohou být v konkurenčním postavení oproti MMR, pokud tedy MMR není softwarehouse. Tyto společnosti vyvinuly své elektronické nástroje v období, kdy MMR utrácelo stovky milionů za vývoj systému, který nebylo schopno uvést v život. Na rozdíl od NENu jsou tyto komerční nástroje nejen široce využívány veřejnými zadavateli, ale také jsou již v tuto chvíli v souladu s platnou legislativou a na tento soulad jsou plně certifikovány.

Paní ministryně by si měla v první řadě uvědomit, že bez zmíněných komerčních nástrojů by byla elektronizace zadávání veřejných zakázek v této zemi v plenkách a ČR by nebyla ani schopna naplnit požadavky Evropské unie na povinnou elektronizaci, která nás čeká již příští rok.

Přestože rozhodnutí antimonopolního úřadu není pravomocné a MMR proti němu může podat rozklad, který má odkladný účinek, překvapuje mě postoj ministryně Šlechtové, která místo toho, aby vzhledem k vážnosti nalezených pochybení plnění veřejné zakázky pozastavila a vše prošetřila, tak dle svých vlastních slov práce na tomto projektu podpoří a urychlí tak, aby vybraná firma dostala zaplaceno dříve, než rozhodnutí antimonopolního úřadu nabude právní moci. O to méně mám pro takový šlendrián pochopení, když ho provádí samo Ministerstvo pro místní rozvoj, které je gestorem zákona o zadávání veřejných zakázek a mělo by jít všem příkladem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radek Sárközi: Učitelé by dali odcházejícímu ministrovi Gazdíkovi na vysvědčení čtyřku

12:08 Radek Sárközi: Učitelé by dali odcházejícímu ministrovi Gazdíkovi na vysvědčení čtyřku

Členové facebookové skupiny "Pedagogická komora - diskuze o školství..." mohli na konci června oznám…