Jan Hrádek: MMR se snaží svá pochybení při zadávání veřejných zakázek zamést pod koberec

29.11.2016 8:22 | Zprávy

Minulé úterý ve svém rozhodnutí antimonopolní úřad (ÚOHS) zakázal Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na úpravu Národního elektronického nástroje (NEN) a navíc ministerstvu udělil půlmilionovou pokutu. Antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí obsahujícím 79 stránek kritizuje MMR, že jeho postup dosahuje nejzávažnějšího stupně intenzity porušení zákona nebo že došlo ke zcela flagrantni´mu vyloučeni´ hospodářské´ soutěže.

Jan Hrádek: MMR se snaží svá pochybení při zadávání veřejných zakázek zamést pod koberec
Foto: wikipedia
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj

MMR zadalo veřejnou zakázku za 50 milionů Kč na úpravu NENu společnosti Dezadata Group, majetkově i personálně propojenou s firmou TESCO SW, která je výrobcem tohoto kontroverzního systému, přestože mu bylo v minulosti opakovaně vytýkáno, že s TESCO SW uzavírá smlouvy vysoutěžené netransparentně. Firma TESCO SW Josefa Tesaříka je nechvalně známá z kauzy „brutálního úniku informací“. Inspekce GIBS prověřovala, zda nedostala varování před policejní razií z blízkého okolí policejního prezidenta. Dle citovaného rozhodnutí antimonopolního úřadu však MMR znemožnilo upravit NEN jiným společnostem a zadalo tuto úpravu předem vybranému subjektu za cenu více než trojnásobně vyšší, než předpokládalo v zadávacích podmínkách. NEN je internetová aplikace, ve které by státní instituce měly zadávat veřejné zakázky. V zásadě ji nikdo nevyužívá, přestože stála státní rozpočet více než 700 milionů korun.

Ministryně Šlechtová se však i přes antimonopolním úřadem zjištěná pochybení snaží stůj co stůj nechat vybranou firmu tuto zakázku co nejrychleji dokončit a také ji zaplatit. Pokutu a zákaz prací na úpravách bagatelizuje a v médiích argumentuje tím, že se jedná pouze o problém protichůdných znaleckých posudků či konkurenční boj firem, které provozují komerční nástroje na zadávání veřejných zakázek. Nutno podotknout, že komerční provozovatelé nikdy nemohou být v konkurenčním postavení oproti MMR, pokud tedy MMR není softwarehouse. Tyto společnosti vyvinuly své elektronické nástroje v období, kdy MMR utrácelo stovky milionů za vývoj systému, který nebylo schopno uvést v život. Na rozdíl od NENu jsou tyto komerční nástroje nejen široce využívány veřejnými zadavateli, ale také jsou již v tuto chvíli v souladu s platnou legislativou a na tento soulad jsou plně certifikovány.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…