Jan Lepič: Pohled pacienta zdravotnického zařízení

26.02.2021 16:38

Od 1. února jsem byl 23 dní hospitalizován v jednom ze zdravotnického zařízení, které je v nejvíce ohroženém kraji covidem v ČR. Důvodem mé hospitalizace byl chirurgický problém. Přesto při přijetí byl u mne covid zjištěn, a tak jsem byl umístěn na lůžko v odděleném pokoji s ostatními pacienty s covidem. Po operaci jsem byl přeložen na internu, opět do pokoje určeného pro pacienty s covidem. Můj průběh nemoci byl spíše lehčí, nepotřeboval jsem kyslík a byl jsem léčen podáváním léků. Někteří pacienti na tom byli hůře, bez kyslíku se neobešli a postupně byli převezeni do jiných zdravotnických zařízení. O těchto převozech v prvním týdnu února masivně informovala i média. Podle sestřiček se postupně uvolnilo asi 8 míst na oddělení. Zdravotnický personál velice rychle všechna lůžka desinfikoval, převlékl a připravil pro nové pacienty. Lůžka byla do večera již opět plně obsazena, ale o závažnosti pacientů nemohu nic říci. Pro chirurgické komplikace jsem byl převezen zpět na chirurgii, kde jsem zůstal až do svého popuštění.

Jan Lepič: Pohled pacienta zdravotnického zařízení
Foto: archiv Domov pro seniory Krnov
Popisek: Někteří z vojáků, kteří už prodělali koronavirus, byli nasazeni přímo na oddělení s covidovými pacienty

Po opakovaných testech jsem již byl na covid negativní, a tak jsem již ležel na standardních pokojích a mohl jsem se  pomocí vozíku pohybovat mimo pokoj po chodbě oddělení. Zpovzdálí jsem tak pozoroval práci lékařů, sester, ošetřovatelů a vojáků, kteří na oddělení pracovali. Do vyčleněných  pokojů (jeden pro muže, jeden pro ženy) covid pacienty chodili všichni v ochranných oblecích, rouškách a se štíty, jinak běžně ve zdravotnických oblecích s rouškami.

Při dalším mém pobytu opět přibil další covid pacient a tak personál rychle vyčlenil další pokoj. Přesto zůstalo na oddělení stále několik volných lůžek a při mém propuštění byl zcela volný jeden třílůžkový.

Po své osobní zkušenosti z mého pobytu v médiích často uváděného zařízení mohu konstatovat následujíc:

Naprosto bezchybná péče všech lékařů, sester, ošetřovatelů, ošetřovatelek a vojáků o všechny pacienty. Mnohdy ležící a imobilní pacienty i několikrát denně převlékají, polohují krmí a poskytují jim vše potřebné. Při dvanáctihodinových směnách a i dvaceti a více za měsíc, to není žádná legrace. Přesto jsou zdravotníci pacienty schopni i povzbudit, popovídat si s nimi a i zažertovat.   Tuto covidovou dobu prostě zvládají, někdy ve stresu, někdy poklidněji.

Vojáci, kteří vypomáhají na odděleních, jsou naprosto báječní. Pomáhají naprosto ve všem a konečně slouží občanům naší země, místo aby dělali stafáž americkým okupantům kdesi ve světě a místo okupace to nazývali ti, kteří je tam posílají,  mise. S jedním vojákem, který mě hodně pomáhal, jsem se tam i spřátelil a určitě se ještě sejdeme na pivě v lepších časech.
Tento článek je samozřejmě jen úzký a osobní pohled na malou část okresního zdravotnického zařízení a jeho činnost v této zvláštní době.

Co je však naprostá hrůza, je práce většiny  zpravodajských medií. Jsme nejhorší na světě, nejvíce pozitivně testovaných, nejvíce v nemocnicích, nejvíce mrtvých. Nemocnice praskají ve švech, ostatní léčebná péče je omezována. Zejména na ČT  nekonečná řada mluvících hlav předpovídá strašidelné scénáře. Podle statistiky zemřelo k dnešnímu dni 20.000 pacientů. To je za rok, kdy covid sužuje svět, 0,002% obyvatel naší země. A při tom podle vyjádření ministra zdravotnictví příčinou úmrtí jen z důvodu covidu je asi třetina. Je to samozřejmě hodně, musí se proto bojovat s covidem všemi dostupnými prostředky, ať již očkováním, osobní ochranou, dodržováním  disciplíny a nařízeních vlády a podobně.

Samozřejmě opozice s radostí hází vládě s velkou chutí klacky pod nohy ve všech možných přijímaných rozhodnutí. Vláda samozřejmě občas tápe, přijímá mnohdy protichůdná opatření, stejně jako vlády okolních států. A to, co si říká „novinář“ má žně. Nafukuje negativa, žvaní před nemocnicemi, které jsou v daném okamžiku přeplněné, ptá se občanů, kteří jsou „ pobouřeni“ tím, že vláda nic nedělá a nedala jim respirátory a takto bych mohl pokračovat na další desítky řádek. A takto se chovají i redaktoři a reportéři dalších televizí a ostatních médií, až na čestné výjimky.

Úpadek věcného, objektivního a slušného informování je přímo, nerad to použiji, děsivý. Sledovat pořady, které předvádí třeba  paní Jílková, Fridrichová a nebo pan Moravec na ČT, chce občas hodně silný žaludek. A ostatní televize se moc neliší. Jsou ale soukromé a nemusím jim povinně přispívat. A tak jen jedna perlička na závěr. Co považuje CNN Prima  (dnes už americká, nikoliv česká televize) za důležitou informaci v dnešní době. V několika reportážích nám ukázala pejska, kterého kdesi v USA zachránili po několika dnech za zamrzlé řeky, nebo rodinu, opět v USA, která se svým domácím mazlíčkem – slepicí ,bobuje na zasněženém svahu a slepici se to zřejmě líbí.

Jan Lepič

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Proč Vystrčil mluví o vykonávaní „funkce“, když Ústava ČR mluví o „vykonávaní„úřadu“?

20:13 Lubomír Man: Proč Vystrčil mluví o vykonávaní „funkce“, když Ústava ČR mluví o „vykonávaní„úřadu“?

Není to podezřelé? Copak p. Vystrčil si článek 66, na jehož základě usiluje on a lidé kolem něj o to…