Jan Lepič: Proč stále víc občanů nevěří oficiálním médiím a politikům?

08.04.2019 11:42

Odpověď je pro každého kriticky uvažujícího člověka celkem jasná. Je to stále se prohlubující rozpor mezi fakty a prohlášeními a chováním západních politiků a na ně navázaných médií.

Jan Lepič: Proč stále víc občanů nevěří oficiálním médiím a politikům?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO
reklama

Jako klasický případ si to můžeme ukázat na projevech a závěrech oslav sedmdesátého výročí existence NATO a porovnání tam pronesených řečí a závěrů s jasnými fakty.

Podle všech projevů a závěrů oslav je nepřítelem zemí sdružených v NATO především „agresivní Rusko“, a v dalším pořadí „asertivní Čína“ a Irán, který podporuje mezinárodní terorismus. Terorismus je až na dalším místě v popsaných nebezpečích.

Stoltenberg pronesl před Americkým Kongresem velmi emotivní projev, když poukázal na ruské aktivity, například masivní vojenská opatření od Arktidy po Středomoří a od Černého moře po Pobaltí, nasazení nervového jedu v Británii, podporu Asadova vražedného režimu v Sýrii, neustále kybernetické útoky na členy a partnery NATO, sofistikovanou dezinformační kampaň a pokusy zasahovat do demokratických procesů.   

A teď porovnejme fakta. Jak jsou tedy početné armády jednotlivých aktérů, kolik vydávají prostředků na armády a zbrojení, kde všude mají základny v cizích zemích, kde všude cvičí a kde všude bojují.

Ozbrojené síly Ruské federace disponují asi 1,9 milionů příslušníků, z toho je asi 1 milion vojáků, ostatní jsou civilní zaměstnanci. Jsou rozmístěny prakticky výlučně na území Ruska, s nepatrnými kontingenty v místech konfliktů, jako například v Sýrii. Armáda musí v případě napadení bránit obrovské území o rozloze 16 milionů čtverečních kilometrů, přitom počet obyvatel Ruska je přibližně 145 milionů. Dnes ruská armáda disponuje pouze jednou letadlovou lodí, 55 ponorkami, 74 námořními korvetami a jinými loděmi, které jsou spíše pobřežními plavidly. Letectvo má k dispozici 3500 letadel a 280 tisíc mužů.  Rusko v globálním měřítku asi nejvíce spoléhá na raketová vojska, která mají k dispozici asi 450 tisíc mužů a disponuje různými typy raketových nosičů a k dispozici má 8500 jaderných hlavic. Armáda cvičí výlučně na svém území. Samozřejmě že od Arktidy po Středomoří a od Černého moře až po Pobaltí. Po celém území proto musí mít rozmístěné svoje vojenské posádky.  Je to tak nepochopitelné a „agresivní“?

NATO, které v současnosti sdružuje 29 států a disponuje ohromnými armádami, cvičí po celé Evropě a USA po celém světě. Stačí připomenout cvičení na našem území, v Polsku, Bulharsku a Rumunsku, v Pobaltí cvičí Kanaďané, Britové i naše jednotky. A všude jsou samozřejmě Američané. Cvičení probíhají ve všech státech aliance od severu od Norska po Řecko, Itálii Turecko a další. USA pořádá cvičení v Japonsku, Jižní Koreji a trvale cvičí ve všech světových mořích a oceánech. Navíc NATO vedlo nebo stále vede agresivní války v bývalé Jugoslávii,  Afganistánu, Iráku, Libyi, protizákonně má USA jednotky v Sýrii.

A nyní porovnejme armády zemí NATO a rozmístění vojenských základen USA ve větě:

Jen pozemní armáda USA disponuje 500 tisíci vojáky v činné službě, 325 tisíci vojáky národní gardy, letectvo má k dispozici 325 tisíc mužů a 9000 letadel, námořnictvo 350 tisíci námořníků na téměř   300 plavidlech. K dispozici má 3700 letadel na 11 letadlových lodích.  Námořní pěchota disponuje 182 tisíci muži a má k použití dalších 1200 letadel. Poslední složkou ozbrojených sil USA je pobřežní stráž v ní slouží více než 42 000 námořníků, 1600 lodí a 192 letadel. Armáda USA má k dispozici asi 8000 jaderných hlavic.

Podle již starších údajů disponují ozbrojené síly USA 737 základnami v zahraničí, na kterých sloužilo 196 975 vojáků a přibližně stejný počet civilních zaměstnanců a bylo zaměstnáno dalších 81 425 místních obyvatel. Seznam Pentagonu ale neobsahuje všechny vojenské základny USA v zahraničí. Nezmiňuje například základny zřízené v Kuvajtu, Kyrgyzstánu, Izraeli a Kataru, ani v Afghánistánu či Iráku, kde se sice proklamuje dočasná přítomnost amerických vojsk, ale v iráckém Tallilu, Al Asadu, Baladu či Qajarahu se buduje rozsáhlá infrastruktura, která s dočasností příliš nekoresponduje. Chybí v něm i základna Camp Bondsteel v Kosovu. Vzhledem k tomu, že se ještě další základny staví, bude se jejich skutečný počet blížit spíše jednomu tisíci. Základny jsou rozmístěny ve 130! zemích světa a v prstenci obklopují Rusko, Čínu a Irán.

Spojené státy vynaloží na armádu v roce 2019 700 miliard dolarů. To je podle posledního srovnání asi 15x více než Rusko. A ostatní významné armády NATO? Jen stručně:

Británie má ve zbrani 140 tisíc mužů pozemní armády, 32 tisíc mužů letectva a několik set letadel, námořnictvo má k dispozici 38 tisíc osob, včetně 6 tisíc příslušníků námořní pěchoty na 33 velkých námořních plavidel včetně ponorek. Velká Británie rovněž disponuje jadernými zbraněmi. Rozpočet činí 50 miliard Liber.

Obdobná je situace ve Francouzské armádě, která má 250 000 příslušníků, námořnictvo čítá přes 40 000 osob a provozuje jednu letadlovou loď s jaderným pohonem, 13 torpédoborců, 11 fregat, 9 korvet, 4 velké výsadkové lodě a 10 ponorek s jaderným pohonem, z nichž čtyři nesou balistické rakety s jadernou hlavicí. V letectvu slouží 45 000 osob a k dispozici má 625 letadel, dalších 250 letadel má námořnictvo. Rozpočet činí 40 miliard Euro.

Největší pozemní armádou v Evropě disponuje Turecko.  Ozbrojené síly Turecka jsou dohromady hodnoceny jako druhé největší ozbrojené síly v NATO, po USA. Odhadovaná síla v roce 2015 byla 639 551 vojáků, civilních zaměstnanců a četnictva. Turecko je jedním z pěti členů NATO (vedle Belgie, Německa, Itálie a Nizozemska) praktikujících politiku sdílení nukleárních zbraní. 90 jaderných bomb B61 je uloženo na letecké základně Incirlik, z nichž 40 je přiděleno tureckému letectvu v případě jaderného konfliktu, ale k jejich použití je vyžadován souhlas NATO.  Ví vůbec občané České republiky o této možnosti?

Turecko disponuje nejméně 2500 tanky a 360 letadly. Má rovněž řadu námořních plavidel, včetně ponorek. Německý Bundeswehr disponuje 250 000 muži ve zbrani, více než 500 letadly různých typů a 30 plavidly včetně 6 ponorek. Na zbrojení vydává asi 38 miliard Euro.

Španělská armáda má k dispozici 177 tisíc vojáků a rozpočet 19 miliard Euro. Dalšími významnými armádami disponuje Itálie, Holandsko, Belgie, Řecko a menšími armádami zbývající země společenství.

Z uvedených faktů jasně vyplývá, že země NATO vynakládají na zbrojení a armády téměř bilion dolarů (téměř 18 x více než Rusko), disponují v souhrnu více než 3 milionovou armádou, nejméně 20 000 letadly a naprostou převahou na moři. Navíc jadernými zbraněmi může disponovat v případě potřeby 8 zemí NATO!

Země sdružené v NATO mají územím o velikosti více než 23 milionů kilometrů čtverečních s více než 1 miliardou obyvatel. Jak je tedy reálné, že by Rusko, se svou 145 milionovou populací mohlo napadnout a hlavně následně ovládnout kteroukoliv zemi sdruženou v NATO? Je to naprostý nesmysl, podpořený shora uvedenými fakty. Vojenská i lidská převaha zemí sdružených v NATO je naprostá.

Proto každé tvrzení různých politiků a generálů, ať už našich (generál Pavel), nebo amerických jsou jasné lži. A ostatní tvrzení Stoltenberga o „nasazení nervového jedu v Británii a podpora Asadova vražedného režimu v Sýrii“ Ruskem? Jen neprokázané smyšlenky, nepodložené fakty. Na tato témata vyšla v řadě medií, včetně těch mainstreamových, spousta článků, která jasně všechna tvrzení Britů zpochybnila. A válka v Sýrii? Vyprovokovalo ji Rusko? Samozřejmě, že ne. USA se svými spojenci z NATO rozvrátili Irák, Afganistán, Libyi a vyvolaly takzvané „Arabské jaro“, které nahradilo stávající režimy v některých státech blízkého východu a na rozvráceném území umožnilo vznik Daeše. Rusko jen reagovalo na výzvu svého spojence, Sýrie a poskytlo mu vojenskou pomoc, která snad  nakonec ukončí tuto vleklou válku. Všechny tyto lži mají jediný účel: Zbrojit, zbrojit a zase zbrojit. A kupovat zbraně, samozřejmě hlavně od USA. Platí přece „Amerika first“!

A pokud tedy kriticky myslicí člověk, který nemá myšlení zdeformované jakoukoliv ideologií, porovná slova takového Stoltenberga s fakty, musí dospět k závěru, že nehorázně lže. A pokud podobná tvrzení jako on hlásají i některá média (včetně naší slavné ČT), politici a takzvaní „odborníci“, nelze se divit, že jim důvěřuje stále méně občanů.

Jan Lepič, Bublava

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Merkelová pozvaná do Bílého domu

20:21 Richard Seemann: Merkelová pozvaná do Bílého domu

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová se na pozvání amerického prezidenta Bidena vydá na spole…