Jan Urbach: Americká ambasáda podpořila ukrajinské provokační dresy

11.06.2021 18:44 | Komentář

V den, kdy UEFA nařídila ukrajinskému fotbalovému svazu, aby odstranil z dresů pro EURO 2021 část hesla používaného mimo jiné za II. světové války ukrajinskými kolaboranty s německými okupanty, oblékli si původní dresy pracovníci velvyslanectví na Ukrajině a vyjádřili jim podporu.

Jan Urbach: Americká ambasáda podpořila ukrajinské provokační dresy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americké velvyslanectví v Praze

Fotografie amerických diplomatů oblečených do provokačních triček dresů   byly zveřejněny ve čtvrtek na oficiálním twitterovém účtu amerického velvyslanectví. Jak uvádí ukrajinský portál „pravda.com.ua“, mezi diplomaty byla i dočasná chargé d'affaires Kristina Kvien, která je v současné době nejvýše postaveným americkým diplomatem na Ukrajině.  "Těšíme se na první nedělní zápas!  Nevíme, kdo vyhraje, ale ukrajinský tým bude vypadat skvěle! “ – bylo uvedeno na twitterovém  účtu velvyslanectví.  Již v pondělí velvyslanectví napsalo, že se mu líbí nový design dresu ukrajinské reprezentace.

Již dříve jsme psali, že ukrajinská fotbalová reprezentace představila dresy, ve kterých měli  fotbalisté hrát na nadcházejícím evropském šampionátu v kopané. Na dresech bylo heslo „Sláva Ukrajině, hrdinům sláva“, které bylo oficiálním pozdravem band Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a Ukrajinské povstalecké armády (UPA).

Za II. světové války, kdy ukrajinští nacionalisté kolaborovali s německými okupanty, byl pozdrav také doplněn vztyčením pravé ruky, typickým hajlováním. S tímto pokřikem např. při vraždění na Volyni v roce 1943 Ukrajinci bestiálně povraždili okolo 100 tisíc civilistů, převážně Poláků, Rusů, Židů, ale také např. Čechů. Provolávání „Sláva Ukrajině, hrdinům sláva“ se nově popularizovalo od roku 2014, Majdanu a státního převratu na Ukrajině, aby se nakonec v září 2018 stalo oficiálním pozdravem ukrajinské armády a policie.

Na fotbalovém tričku je také mapa Ukrajiny i s Krymem, který se po referendu připojil do svazku Ruské federace. Předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko k tomu napsal: „Věříme, že kontury Ukrajiny dodají sportovcům sílu, protože budou bojovat za celou Ukrajinu“.

Bude zajímavé sledovat reakci UEFA, která verbálně a někdy výběrově dbá, aby politika nevstupovala do sportovních soutěží. Bude jí vadit heslo, se kterým ukrajinští vrazi sekyrou zabíjeli lidi, za živa je upalovali, oběti čtvrtili pilou, těhotným vyřezávali plody … ?

Ve čtvrtek UEFA nařídila Ukrajině odstranit slogan  „Hrdinům sláva“ jako pokřik „zjevně politické povahy“. V případě části „Sláva Ukrajině“ UEFA uvedla, že ho  „sám o sobě lze považovat za obecnou a apolitickou formulaci celostátního významu“ a nic nenamítla proti obrysům Ukrajiny, které jsou přijatelné.  

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Husák: Z větrníků obří „vibrátory“

21:33 Václav Husák: Z větrníků obří „vibrátory“

Autoři televizních a filmových dokumentů hledají divácky zajímavá témata všude kolem nás. Často se s…