Jan Urbach: Koho vybere reformní levice jako kandidáta na prezidenta?

14.01.2017 14:20

První debatní večer kandidátů levice na post francouzské hlavy státu se včera uskutečnil před televizními kamerami. O podporu v primárních volbách se v poklidné diskusi ucházelo sedm kandidátů: Benoit Hamon, Arnaud Montebourg, Vincent Peillon, Manuel Valls, Sylvia Pinelová, Francois de Rugy a Jean-Luc Bennahmias.

Jan Urbach: Koho vybere reformní levice jako kandidáta na prezidenta?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Manuel Valls, poražený kandidát reformní levice na francouzského prezidenta

Uvedená sedmička ovšem reprezentuje jen část levice, která se na časti v primárních volbách dohodla. Samostatně ovšem bude kandidovat bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron a také Jean-Luc Mélenchon. Macron přitom v poslední době „šlape na paty“ favoritovi levicových primárek Manuelu Vallsovi. Levicový Mélenchon potom v prvním kole může bývalému premiérovi odebrat část hlasů. Nad kandidaturou Macrona byli všichni debatující rozpačití, zejména pokud by šlo o jeho podporu ve druhém kole.

Průzkumy ovšem nepředpokládají, že by se kandidát levice vůbec do druhé ho kola, první se koná 23. dubna a druhé 7. května - mohl dostat. S největší pravděpodobností hraničící s jistotou se 7. května utkají M. Valls a Marine Le Penová, která v některých průzkumech dokonce pro první kolo Vallse předstihla. Po zkušenostech z prezidentských voleb v USA však relevantnost sond mnozí oprávněně zpochybňují. Součástí diskuse levicových kandidátů bylo i hodnocení role socialistického prezidenta Francoise Hollanda, kde pouze Valls a Pinelová ho hodnotili kladně nebo neutrálně. Kritika ze strany ostatních je ovšem pochopitelná, protože hlavně díky Hollandovi reformní levice stojí na pokraji hluboké krize, která se po volbách může stát existenční záležitostí.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …