Jan Urbach: Kyjev brání promítání filmu Volyň

19.10.2016 11:19

Polské středisko v Kyjevě odvolalo na „důrazné doporučení“ ukrajinského Ministerstva zahraničí dnešní promítání filmu Volyň, který vychází zejména z událostí roku 1943, kdy nacionalističtí Ukrajinci povraždili na Volyni desítky tisíc lidí.

Jan Urbach: Kyjev brání promítání filmu Volyň
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Volyň - plakát

Polské ministerstvo zahraničí později uvedlo, že promítání filmu bylo odvoláno z technických příčin. Ukrajinský velvyslanec v Polsku dnes v Radiu Zet uvedl, že organizace nesouhlasící s pohledem na události, jak je vykresluje film režiséra Wojciecha Smarzowského, by mohly organizovat protesty. Podle soudu velvyslance, na Ukrajině nejsou dost dobře známé scény, které jsou ve filmu „dost realisticky“ ukazovány a mohly by vyvolat negativní reakci.

V rozhovoru zazněl od diplomata názor, že film v zásadě protiukrajinský. Film Volyň by měl podle jeho soudu vyvolat u Ukrajinců a zejména historiků větší zájem o tyto události. Scénář filmu vychází z knihy „nenávist“ Stanisława Srokowského. V letech 1943 až 1945 zahynulo na území Volyně a Haliče více než 100 tisíc Poláků, ale také Čechů a příslušníků dalších národů. Etnické čistky prováděli příslušníci Ukrajinské povstalecké armády, kteří jsou dnes považováni za „národní hrdiny“. Polský sejm v tomto roce po letech politické korektnosti přijal usnesení, kterým vraždění na Volyni označil za genocidu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…