Jan Urbach: Nord Stream 2 budou financovat jen Rusové?

30.09.2018 14:20

Rusko může v případě amerických sankcí vůči evropským partnerům financovat výstavbu plynovodu Nord Stream 2 plně z vlastních údajů.

Jan Urbach: Nord Stream 2 budou financovat jen Rusové?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Nord Stream

Pro německý list "Süddeutsche Zeitung" to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. O takovém řešení mělo být ostatně hovořeno i při nedávném setkání Vlaimira Putina s Angelou Merkelovou.

Konsorcium pro výstavbu plynovou v současnosti vedle ruského Gazpromu, jako hlavního intervalu,  tvoří pět západních firem.  Financování ve výši 10 miliard euro by mělo být vyřešeno do konce roku bankovním překlenovacím úvěrem, za který mají společníci ručit. V případě uvalení amerických sankcí, Moskva o nich hovoří jako o chuligánských, by takový krok měl na západní společníky  zničující dopad a zřejmě by se museli účasti na projektu Nord Stream 2 vzdát, aby nepřišly o obchody v USA.  Podle deníku by se financování plynovodu Ruskem stalo problémem pro německou vládu vážné dilema. Berlín samozřejmě nechce rezignovat z dobře fungujících dodavatelských vztahů s Ruskem. Ovšem Evropská komise by mohla sáhnout po pravidlech o ochraně konkurenčního prostředí, které nedovolují, aby firma dodávající plyn byla jeho přepravcem.  Americká kritika plynovodu Nord Stream 2 nemá jen politické aspekty, míjí Ukrqajinu, která tranzit plynu využívala k politickému nátlaku, ale očividně i ekonomické. Washington chce své přebytky zkapalněného plynu dodávat do Evropy, což se ostatně předmětem dohody Donalda Trumpa s Jeanem-Claudem Junckerem.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Baťa: Hrubá neomalenost vůči neočkovaným

22:02 Jiří Baťa: Hrubá neomalenost vůči neočkovaným

Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha se epidemie (takže ne pandemie, ale epidemie) Covidu-19 stala …