Jan Urbach: Orbán jede za Putinem

17. 9. 2018 20:10

Maďarský premiér Viktor Orbán se zítra setká v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jedná se o druhé setkání v tomto roce a sedmé během posledních šesti let. Očekává se, že na programu jednání budou energetické otázky a také protiruské západní sankce.

Jan Urbach: Orbán jede za Putinem
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Maďarsku vyprší smlouva na dodávky ruského plynu na počátku roku 2020. Budapešť měla v plánu více diverzifikovat zásobování plynem, jehož naprostá většina přichází z Ruska. Z celkového počtu 9 miliard metrů krychlových plynu je to 8 miliard. Energetiky se rovněž dotýká dostavba maďarské atomové elektrárny v Paksu, jejíž dva bloky by Rusko mělo uvést do provozu v letech 2026 a 2027.

Maďarští politici se také soustavně vyslovují negativně o protiruských sankcích, které jejich zemi poškozují. Samotný premiér mluví o primitivních sankcích. Viktor Orbán potom navrhuje, aby NATO a EU daly garance bezpečnosti Polsku a státům Pobaltí a v souvislosti s tím konečně umožnily celé Evropě budovat hospodářskou spolupráci s Ruskem.

Podle analytiků vztahy Orbána s Putinem vytvářejí dobrou startovní pozici Maďarska ve chvíli nápravy vztahů mezi Západem a Ruskem.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Únorové vítězství

21:17 Karel Januška: Únorové vítězství

V tomto měsíci můžeme znovu slavit Únorové vítězství. Nejenom pracujícího lidu, ale také vítězství "…