Jan Urbach: Řecký premiér v Berlíně před Merkelovou o reparacích

30. 8. 2019 18:41

Nový řecký konzervativní premiér Kiriakos Mitsotakis v průběhu své návštěvy v Berlíně včera podpořil požadavek na válečné reparace od Německa, který zformulovala vláda Alexise Tsiprase.

Jan Urbach: Řecký premiér v Berlíně před Merkelovou o reparacích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín, ilustrační foto

Doufáme v pozitivní reakci, řekl premiér na společné tiskové konferenci s kancléřkou Angelou Merkelovou a vyjádřil očekávání, že tento těžký problém bude brzy vyřešen. Dodal k tomu, že vyřešení reparací je „důležité pro ještě větší sblížení obou států“. V dubnu rozhodl řecký parlament o zahájení diplomatického úsilí na získání nevypořádaných válečných reparací z období II. světové války. Odhady škod se pohybují okolo 292 miliard euro. Řecké požadavky zahrnují také odškodnění pro rodiny zavražděných Němci a splacení vynucené řecké půjčky okupantům v roce 1942.

Požadavek na jednání již Řecko vzneslo prostřednictvím svého velvyslance v Německu. Ministerstvo zahraničních věcí následně uvedlo, že Německo sice morálně odpovídá a přeje si dialog s Řeckem a „společnou kulturu paměti“, ale soudí, že otázka reparací je 70 let po skončení války a 25 let od konference o sjednocení Německa uzavřena. Připomeňme, že otázku reparací otevřeli také polští poslanci a že v uplynulých týdnech byl dokončen a zveřejněn dokument o oprávněnosti nároku a jeho výši.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…