Jan Urbach: Současná Ukrajina - pomník válečnému zločinci

05.06.2019 7:33

Velvyslanci Izraele a Polska na Ukrajině napsali společný dopis starostovi Ivano-Frankivska, ve kterém protestují proti postavení pomníku vůdci Ukrajinské povstalecké armády (UPA) Romanu Šuchevyčovi.

Jan Urbach: Současná Ukrajina - pomník válečnému zločinci
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ukrajina
reklama

Připomínají odpovědnost Šuchevyšče za tragickou smrt desítek tisíc Poláků a Židů. Dopis v anglickém znění byl v pondělí zveřejněn na twitterovém účtu polské ambasády.

Pomník odhalily místní orgány a starosta Ivano-Frankivska Rusłan Marcinkiv z neonacistické strany Svoboda nazval Šuchevyče „velkou postavou“ a vyzýval děti, aby se těšily pohledem na pomník. Velvyslanci připomínají dětem z Ivano-Frankivska, jejich rodičům a prarodičům, že Šuchevyč byl osobně zodpovědný za smrt jim podobných desítek tisíc lidí. Byli zabíjeni kulkami, ohněm, znásilňováním, mučením a jinými bestiálními metodami je proto, že se se modlili k Bohu polsky nebo hebrejsky, uvádí se v dopise.

Velvyslanci současně připomínají, že na Ukrajině, v Polsku i Izraeli ještě žijí pamětníci událostí tehdejší doby, kteří byli zachráněni jinými Ukrajinci. Jsme přesvědčeni, že žáky škol Ivano-Frankivska je třeba povzbuzovat k seznámení se s jejich historií, píší velvyslanci a současně nabízí pomoc při odkrývání skutečné historie Ukrajiny a ukrajinsko-polsko-židovského dědictví.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Putin - Cílem je oslabení Ruska a jeho ovládnutí

21:37 Jan Urbach: Putin - Cílem je oslabení Ruska a jeho ovládnutí

V uplynulém roce zabránila ruská kontrarozvědka činnosti 72 pracovníků zahraničních tajných služeb …