Jan Urbach: Tyranský exprezident Saakašvili odsouzen na šest let

30. 6. 2018 11:01

Bývalý gruzínský tyranský prezident Michail Saakašvili byl soudem v Tbilisi uznán vinným ze zneužití pravomoci zakrýváním důkazů v případu útoku na opozičního politika Valerije Gelašviliho v roce 2005 a odsouzen k šesti letům vězení.

Jan Urbach: Tyranský exprezident Saakašvili odsouzen na šest let
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Již na počátku roku byl exprezident odsouzen ke třem rokům vězení za zneužití postavení v případu udělení milosti čtyřem policistům usvědčeným z vraždy bankéře. Saakašvili ovšem v současnosti pobývá v zahraničí a je osobou bez státní příslušnosti. Po přijetí ukrajinského občanství totiž v roce 2015 o gruzínské ze zákona přišel, Gruzie totiž umožňuje pouze jediné státní občanství.

Před časem byl potom zbaven také ukrajinského občanství. V současnosti žije v Nizozemí, kde se narodila jeho manželka Sandra.

V době vykonávání prezidentského úřadu se Saakašvili dopustil řady činů, které z něj učinily gruzínského tyrana, jak ho hodnotila demokratická opozice. Proti pokojným demonstrantům posílal speciální policejní jednotky, které protesty brutálně rozháněly, členové opozice mizeli neznámo kam.

Neoficiálně je mu přičítána i vina za záhadnou smrt – někteří hovoří o vraždě - populárního premiéra Zuraba Žvaniji. Gruzínské orgány sice usilují o vydání Saakašviliho do vlasti, jejich snaha je však zatím bezúspěšná.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…