Jan Urbach: V Estonsku chtějí obnovit památník dobrovolníkům SS

10.07.2019 17:16

Předseda estonského parlamentu Henn Polluaas z Estonské konzervativní strany vyjádřil souhlas s návrhem skupiny členů své strany na obnovu již dvakrát demontovaného památníku Estoncům bojujícím za II. světové války na straně nacistického Německa, včetně příslušníků 20. granátnické divize SS (1. estonské). Včera to uvedl v rozhovoru s pobaltským portálem Delfi.

Jan Urbach: V Estonsku chtějí obnovit památník dobrovolníkům SS
Foto: Archiv Antonína Nešpora
Popisek: Uniforma SS na čestné stráži
reklama

„Je to dobrý záměr, protože je to pomník estonským mužům,“ řekl. Na pomníku je uveden text „Estoncům, kteří v letech 1940 – 1945 bojovali proti bolševismu a za obnovení nezávislosti Estonska“. Plastika znázorňuje vojáka v německé uniformě.

Na památníku sice nejsou žádné symboly SS, ale od roku 2002, kdy byl prvně postaven v Pärnu, je jednoznačně spojován s estonskými příslušníky SS. Pod mezinárodním tlakem ho však místní orgány nechaly odstranit. Podruhé byl v roce 2004 umístěn v Lihule, estonská vláda premiéra Juhana Partse však rozhodla o jeho odstranění.

Henn Polluaas včera také tento krok kritizoval a za nesprávný označil postup policie, která slzným plynem a se psy zasáhla proti ochráncům památníku. Ten byl následně převezen na pozemek soukromého muzea v Lagedi, kde se nachází dodnes.

Podporu obnovení památníků estonským kolaborantům s německými nacisty vyjádřil také europoslanec Jaak Madison. Podle jeho slov bojovali tito Estonci po boku Němců za nezávislost Estonska a je třeba je památníkem uctít.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Laschet potvrzen předsedou CDU

20:17 Richard Seemann: Laschet potvrzen předsedou CDU

Ode dneška je to oficiální: Novým předsedou Křesťansko-demokratické unie (CDU) je předseda vlády Sev…