Jan Vítek: Dalších 40 miliard dolarů Ukrajině

14.05.2022 7:37

Americký Kongres schválil téměř 40 miliard dolarů za novou pomoc Ukrajině, protože Washington nadále stupňuje svou roli při podpoře Kyjeva ve válce proti Moskvě.

Jan Vítek: Dalších 40 miliard dolarů Ukrajině
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

Prezident Biden požádal Kongres o 33 miliard dolarů na nový balíček pomoci Ukrajině, ale demokraté v Kongresu jej zvýšili na 39,8 miliardy dolarů. Balíček zahrnuje prezidentské čerpání 11 miliard dolarů, které prezidentu Bidenovi umožňuje poslat ukrajinské vojenské vybavení z amerických zásob.

Pomoc také zahrnuje 6 miliard dolarů z financování Iniciativy bezpečnostní pomoci na Ukrajině, které umožňuje americké vládě nakupovat zbraně od výrobců zbraní a posílat je na Ukrajinu.

Pentagon obdrží 8,7 miliardy dolarů na doplnění zásob zbraní, které byly na Ukrajině, a 3,9 miliardy dolarů na zaplacení rozmístění jednotek ve východní Evropě.

Nový plán ve výši 39,8 miliardy dolarů přinese celkovou pomoc USA pro Ukrajinu jen v roce 2022 na více než 53 miliard dolarů. Abychom uvedli toto obrovské číslo do perspektivy, jak upozorňuje portál Antiwarnews, celý ruský vojenský rozpočet na rok 2021 činil zhruba 65,9 miliardy dolarů.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijely osoby, ani slovo ukrajinsky neuměly, a měly na papírku česky, že chtějí dávky... Řež v Partii, i křik o šíření strachu

13:58 Přijely osoby, ani slovo ukrajinsky neuměly, a měly na papírku česky, že chtějí dávky... Řež v Partii, i křik o šíření strachu

V druhé hodině nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se setkali hejtman Ústeckého kraje…