Jan Vítek: Zdraví, prachy a kšeft

02.08.2017 9:21

V politice musíte peníze rozhodit do široka jako hnůj, aby vám přinesly užitek." Anonymus

Jan Vítek: Zdraví, prachy a kšeft
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

„Na jeho čele je čerstvá jizva nad levým okem, znamení nedávné operace. V noci ze čtvrtka na pátek senátor John McCain, hrdina vietnamské války, nedal ničím najevo následky zákroku proti zhoubnému nádoru na mozku. Úderem 1.30 ranní, osmdesátiletý zástupce Arizony volí NE v třetím a posledním kole o republikánském návrhu zrušit Obamacare. Připojil se k s dvěma kolegyním, Suzan Collinsové a Lise Murkovské, a všem 48 zástupcům demokratické strany, aby rukou společnou zasadili smrtelný úder znění zákona, který by způsobil demontáž zdravotního pojištění, jež v roce 2O10 vytvořil prezident Obama."

K tomuto vzletnému a inspirovanému úvodnímu odstavci článku nadepsanému Republikán McCain zachránil Obamacare, který minulou sobotu uveřejnil deník Tribune de Geneve, dodejme, že Suzan Collins pronesla na obhajobu svého přeběhlictví plamenný projev, který přiměl jejího stranického kolegu Blake Farentholda, aby z pléna vykřikl: „Kdyby byla chlap, vyzval bych ho jako Aaron Burr, abychom si to vyříkali venku!" Burr byl americký viceprezident, který si 11. července roku 1804 ranou z koltu vyrovnal názorové neshody se svým politickým rivalem Alexandrem Hamiltonem.

Všechny americké a světové noviny, jakož i všechny mluvící hlavy na všech televizních obrazovkách oznámily ubi et orbi, že Trumpův pokus nahradit Obamacare skončil debaklem. I alternativní media jako je ZeroHedge, žádný přítel vládnoucí elity, označují výsledek hlasování z 28. července jako stinging defeat pro Trumpa.

Stopa peněz

Abychom si osvětlili tuto porážku z jiného úhlu než ryze politického, sledujme stopu peněz, odkud jdou a kam.

Hlavním zdrojem jsou velké koncerny vyrábějící léky a léčebné přístroje. Největší mezi nimi jsou Johnson & Johnson, Pfitzer, Merx and Company, Gilead Sciences a AbbVie. Tvoří jádro lobby Pharmaceutical Research and Manufactureres of America, (PhaRMa), Odtud označení Big Pharma. Kořeny této asociace sahají do let třicátých dvacátého století, kdy rodina Rockefellerova zprivatizovala americkou zdravotní péči, a od té doby ji stále ovlivňuje.

Z veřejnosti dostupných údajů je patrné, že Big Pharma obdařuje obě strany, i když je o maličko štědřejší ke slonům, nežli k oslíkům. V minulém roce demokratičtí zákonodárci obdrželi 12. 335.160 dolarů a republikánští 15.544.471 dolarů. Z republikánských senátorů byl nejlépe...hm...řekněme obdarovaný vůdce senátní většiny Mitch McConnell, z demokratických Charles E. Schumer, šéf menšinových demokratů.

Obamovi dala volební příspěvek na prezidentskou kampaň v roce 2008 ve výši 20.2 milionů dolarů, téměř třikrát tolik, co dostal jeho republikánský soupeř John McCain, což stejně bylo příliš, jelikož měl titěrnou šanci uspět.

Ve federální volbách v roce 2014 Pfitzer investoval do kandidátů 1.5 milionů dolarů, v těsném závěsu následoval Amgen Inc. 1.3 milionů a McKesson Corp 1.1. milionů. Všechny tři koncerny věnovali víc republikánům než demokratům.

Big Pharma je nejvlivnější americké lobby, štědřejší nežli Big Oil. Na každý dolar do volební pokladnice v roce 2014 vydala sedm dolarů na lobování při různých legislativních počinech. V letech 1998-2017 rozdělila mezi představiteli lidu 3.655.658.875 dolarů, aby si zajistila jejich vstřícný postoj při hlasování o zákonech, na nichž měla zájem.

Když měl kongres hlasovat o Obamacare Big Pharma si připojistila výsledek 229 miliony dolarů.

Kasa cink

Většina Američanů má zdravotní pojištění v zaměstnání, anebo si je platí z vlastní kapsy.

Osoby starší 65. let a ti, kdo žijí v naprosté chudobě, mohou mít zdravotní péči zdarma v rámci Medicare, která je financována z federálního rozpočtu a z daní ze mzdy. Nicméně v roce 2010 víc jak patnáct procent obyvatel USA pod věkovou hranicí 65 let zdravotní pojištění nemělo.

Cílem Obamacare je poskytnout všem Američanům rozdílu dobrou lékařskou a nemocniční péči za dostupnou cenu. Jenže i ta se ukázala být pro mnohé příliš vysoká. Proto zákonodárci rozhodli, že jim stát vypomůže buď částečně nebo plně. Je jistě dobré , když čím dál víc lidí je pojištěných, zároveň však tím víc jich chodí k doktorům, leží v nemocnici a konzumují jak víc léků, tak víc procedur.

Big Pharma mediciální spotřebu pěstuje a umně vyvolává. Jen v loňském roce vydala vychvalování svých výrobků pět miliard dolarů. Není divu, že USA mají světové prvenství ve výdajích na zdravotní péči-- 9.276 dolarů na hlavu ročně. Jiné státy vydávají méně s podobnými nebo i lepšími výsledky. Průměrné zdravotní výdaje v průmyslově vyspělých zemích činí 3,661 dolarů na osobu.

Zhruba 27 milionů Američanů stále nemá zdravotní pojištění. Strýček Sam bude muset sáhnout do kapsy. Finanční podpora Obamacare ho podle odhadu Kongresového úřadu pro rozpočet (CBO) přijde během příštích osmi let na 1.993 bilionů dolarů, čili 1. 993.000.000.000. Tím v roce 2025 státní dluh přesáhne dvacet bilionů dolarů. Musí to vést k nárůstu daní. Jejich břemeno zákonitě dopadne na střední třídu, ale pro Big Pharmu a spol. to bude kasa cink. Forbes předpovídá, že její zisky zdravě porostou. V roce 202O mají být o 33 procent vyšší nežli před deseti lety na počátku Obamacare a dosáhnout téměř pět set miliard dolarů.

Vlastně by se dalo říct, že akcionáři Pharma a spol. bohatnou z peněz poplatníků. Když senátoři odmítli zrušit Obamacare, nejednali jen dle svého přesvědčení a stranické příslušnosti. Jistě také pomysleli na to, že přijmout sponzorství znamená navázat partnerství.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stanislav A. Hošek: Nadužívání slova neomarxismus

9:10 Stanislav A. Hošek: Nadužívání slova neomarxismus

Jsou lidé, kteří v diskusích při nedostatku argumentů začnou zvyšovat hlas, později odpůrci začnou s…