Jan Vítek: Zdraví, prachy a kšeft

02.08.2017 9:21 | Zprávy

V politice musíte peníze rozhodit do široka jako hnůj, aby vám přinesly užitek." Anonymus

Jan Vítek: Zdraví, prachy a kšeft
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

„Na jeho čele je čerstvá jizva nad levým okem, znamení nedávné operace. V noci ze čtvrtka na pátek senátor John McCain, hrdina vietnamské války, nedal ničím najevo následky zákroku proti zhoubnému nádoru na mozku. Úderem 1.30 ranní, osmdesátiletý zástupce Arizony volí NE v třetím a posledním kole o republikánském návrhu zrušit Obamacare. Připojil se k s dvěma kolegyním, Suzan Collinsové a Lise Murkovské, a všem 48 zástupcům demokratické strany, aby rukou společnou zasadili smrtelný úder znění zákona, který by způsobil demontáž zdravotního pojištění, jež v roce 2O10 vytvořil prezident Obama."

K tomuto vzletnému a inspirovanému úvodnímu odstavci článku nadepsanému Republikán McCain zachránil Obamacare, který minulou sobotu uveřejnil deník Tribune de Geneve, dodejme, že Suzan Collins pronesla na obhajobu svého přeběhlictví plamenný projev, který přiměl jejího stranického kolegu Blake Farentholda, aby z pléna vykřikl: „Kdyby byla chlap, vyzval bych ho jako Aaron Burr, abychom si to vyříkali venku!" Burr byl americký viceprezident, který si 11. července roku 1804 ranou z koltu vyrovnal názorové neshody se svým politickým rivalem Alexandrem Hamiltonem.

Všechny americké a světové noviny, jakož i všechny mluvící hlavy na všech televizních obrazovkách oznámily ubi et orbi, že Trumpův pokus nahradit Obamacare skončil debaklem. I alternativní media jako je ZeroHedge, žádný přítel vládnoucí elity, označují výsledek hlasování z 28. července jako stinging defeat pro Trumpa.

Stopa peněz

Abychom si osvětlili tuto porážku z jiného úhlu než ryze politického, sledujme stopu peněz, odkud jdou a kam.

Hlavním zdrojem jsou velké koncerny vyrábějící léky a léčebné přístroje. Největší mezi nimi jsou Johnson & Johnson, Pfitzer, Merx and Company, Gilead Sciences a AbbVie. Tvoří jádro lobby Pharmaceutical Research and Manufactureres of America, (PhaRMa), Odtud označení Big Pharma. Kořeny této asociace sahají do let třicátých dvacátého století, kdy rodina Rockefellerova zprivatizovala americkou zdravotní péči, a od té doby ji stále ovlivňuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

USA , zdravotnictví , Vítek , Obamacare

autor: PV

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…