Jan Ziegler: Britský politik právem vytkl Masarykovi konstrukci českých dějin

30.10.2013 15:58 | Zprávy

České televizi patří velký dík za seriál České století. První díl Veliké bourání (1918) předčil mé očekávání, a byl jedním slovem vynikající. Vyhnul se prázdné oslavě masarykovského tatíčkovství a představil historii pravdivou a ne v zájmu někoho upravenou.

Jan Ziegler: Britský politik právem vytkl Masarykovi konstrukci českých dějin
Foto: Archiv
Popisek: Tomáš Garrigue Masaryk

Úžasná byla scéna rozhovoru mezi Davidem Lloydem George a Tomášem Garrigue Masarykem, ve které budoucí československý prezident tahal za kratší konec a argumentačně nestačil.

Významný britský politik, ministr financí a od roku 1916 britský premiér David Lloyd Masaryka při setkání na začátku I. světové války nešetřil. Právem mu vytkl jim hlásané absurdní historické nesmysly ohledně české státnosti. Například tvrzení, že Češi měli svůj stát již v 7. století, je lživé. Tehdy údajně naše území dorazil franský kupec Sámo a založil hrad Vogatisburg, o kterém nikdo neví, kde stál. Slované žijící tehdy na území Čech a Moravy v té době neuměli číst ani psát a údajný kmenový svaz vedený Sámem nelze v žádném případě považovat za stát, protože mu atributy státu jako například fungující státní správa, školství atd., chyběly.

Mezi další násilné konstrukce patří názory, že Velká Morava byl prvním společným státem Čechů a Slováků a teorie tzv. československého národa. V 9. století žádní Češi a Slováci neexistovali a na území Velké Moravy žilo slovanské obyvatelstvo, které o nějakých Češích a Slovácích nemělo ani potuchy. A k československému národu podotkl Lloyd George, že „Slováci jistě ani nemají tušení, že jsou součástí něčeho takového.“ Koneckonců tuto myšlenku Slováci nikdy nepřijali a dávali to Čechům opakovaně důrazně najevo. Lloyd George byl proto skeptický k vzniku Československa a také Jugoslávie, a dával najevo přesvědčení, že soužití „husitských“ Čechů (drtivá většina Čechů se tehdy ve skutečnosti hlásila k římskému katolictví) a katolických Slováků, v druhém případě pak pravoslavných Srbů a katolických Chorvatů, nic dobrého nepřinese. Nakonec se ukázalo, že měl pravdu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.