Je ovšem třeba si uvědomit, že zásadním rozdílem je zhruba šest set let. A srovnávat různá dějinná období není správné. A jak jsem už řekl v případě katolíkům předhazovaných zločinů i když často údajných, nelze měřit středověk současnými měřítky. Chtít pro něj uplatňovat lidská práva v nynějším pojetí, která se začala vyvíjet až od 18. století, je špatné.
Husitství také nelze považovat za jednotné hnutí. To se štěpilo na několik větví a společné mělo jen ony čtyři pražské artikule, za prvé, aby slovo Boží svobodně kázáno bylo, za druhé, přijímání svátosti pod obojí, těla a krve Páně, za třetí, aby skončilo světské panování kněžstva a za čtvrté, aby hříchové smrtelní trestáni byli. Umírnění husité - pražané se upřímně snažili podle svých představ o nápravu církve a radikalismus táborů, sirotků a dalších jim byl cizí. Také se v roce 1434 spojily s katolíky a společně s nimi fanatickou kališnickou verbež zničili u Lipan, což bylo štěstím českých zemí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV