Jan Ziegler: Prezident Trump drží slovo a brání Izrael

22.12.2017 18:49

USA svým vetem v Radě bezpečnosti OSN zabránily přijetí rezoluce, která odsuzuje americké uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Všech ostatních 14 členů včetně Ruska bylo pro.

Jan Ziegler: Prezident Trump drží slovo a brání Izrael
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
reklama

Američané dokazují, že jsou opravdovými přáteli Izraele na rozdíl od jiných, kteří o něm jenom řeční. To se týká hlavně Ruska. Jeho prezident Vladimír Putin sic tvrdí, že jeho země je spojencem Židovského státu v boji proti teroru, ale skutky tomu jaksi nenasvědčují. Rusko nikdy nehlasovalo proti jediné rezoluci napadající Izrael, natož, aby ji vetovalo. Vždy bylo pro.

Rezoluce, která odsuzuje de facto prezidenta Donalda Trumpa za to, že uznal Jeruzalém za izraelské hlavní město, projednalo následně také Valné shromáždění OSN s výsledkem, který nepřekvapuje. Schválena byla 125 zeměmi, 9 včetně Izraele a USA bylo proti a 32, mezi, kterými byla i Česká republika, se zdrželo hlasování. To už je holt takový folklór. Mám obavy, že kdyby Libye navrhla rezoluci, že za nedostatek vody na Sahaře může Izrael, tak hlasování dopadne podobně.

Líbí se mně razantní postoj prezidenta Trumpa, že země, které podpoří tuto rezoluci, přestanou dostávat americkou pomoc. To má logiku, představa, že budu někoho urážet a zároveň chtít, aby mně pomáhal, je hloupá. Uznávám, že dříve jsem byl k Donaldu Trumpovi skeptický, ale uznávám, že jsem se mýlil. On příjemně překvapuje, jak svoji zásadovou podporou Izraele, tak třeba i daňovou reformou.

Mrzí mě však hlasování České republiky, která se alibisticky zdržela. To považuji za hanbu. Očekával bych, že se jasně postavíme za Izrael. Bohužel to co se stalo, nelze vzít zpátky. Stejně tak je pro mě zklamáním přístup ostatních zemí Evropské unie, které se buď zdržely, nebo hlasovaly pro. Jestliže se však hlásím k demokracii, tak z logiky věci budu podporovat Židovský stát je jediným demokratickým v oblasti, který zajišťuje svým občanům lidská práva, o kterých si obyvatelé okolních zemí s převahou muslimských obyvatel mohou nechat jen zdát. To se týká například náboženské svobody, kdy za konverzi k jiné víře není trest smrti, ale všechna náboženství mají plnou svobodu nebo rovnoprávnosti žen a mužů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Co chce dělat pravice v ekonomice, pokud zvítězí ve volbách?

21:39 Jiří Paroubek: Co chce dělat pravice v ekonomice, pokud zvítězí ve volbách?

Mám tím pochopitelně na mysli podzimní volby do poslanecké sněmovny.