Jan Ziegler: Zákaz zahalování obličeje? Já souhlasím

03.08.2018 8:49

Připomínám však jednu zásadní věc, každý zákon musí mít univerzální platnost a nelze jej selektivně uplatňovat proti jednotlivcům, skupinám lidí nebo vyznavačům náboženství. Jedná se však o bezpečnost.

Jan Ziegler: Zákaz zahalování obličeje? Já souhlasím
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
reklama

V současnosti u nás platí zákaz zahalování obličeje na veřejnosti při demonstracích a to je v pořádku. Nepovažuji za porušování lidských práv situaci, kdy zakuklenci hází na policii zápalné lahve nebo rozbíjejí auta a ničí tak soukromé majetky občanů. Nicméně některé parlamentní strany po vzoru Dánska uvažuji o zákazu zakrývání obličeje na veřejnosti.

Je dobré si připomenout, že o tomhle opatření se vedla diskuse už před lety a to nikoliv v souvislosti s islámem, ale kvůli organizacím typu Ku – klus – klanu, které jsou hrozbou pro jinak smýšlející lidi a neváhají sáhnout k násilí. Takže by byl pokrytecký od tehdejších stoupenců zákazu veletoč o sto osmdesát stupňů

„Toto řešení doporučují Europol a tajné služby evropských zemí již od roku 2015. Nejedná se o žádnou diskriminaci, ale o bezpečnostní opatření proti terorismu,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský. A to je přesně ono. Rozumím sice těm, kteří upřímně a ze svého přesvědčení hájí právo lidí na to, že každý má mít možnost oblékat se, jak uzná za vhodné. To je samozřejmě správné. Avšak výjimky existují, například když se jedná o bezpečnost ostatních lidí, a to je i tento případ. Nemyslím si, že je nutné, aby lidé chodili na veřejnosti zahalení, ani islám nenařizuje ženám povinně burky a za hidžáb by nikdo nikoho nepostihoval.

Samozřejmě je třeba si zachovat zdravý rozum, takže třeba maškarních plesů nebo masopustních průvodů by se takový zákaz netýkal. Stejně tak by jistě nikdo nestrhával asijským turistům roušky z obličeje. Je také možné akceptovat i zdravotní důvody, ale myslím si, že tento zákaz žádného rozumného člověka vážně neomezuje. Nejdůležitější lidským právem je právo na život a tak k tomuto úmyslu prosím přistupujme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Pravda a koronavirus

21:09 Karel Januška: Pravda a koronavirus

Úvaha pro premiéra, zákonodárce, soudce a sdělovací prostředky. Veřejnoprávní televize a rozhlas by …