Jana Zwyrtek Hamplová: Nekazme si život!

31.12.2013 17:42

O vánocích jsem narazila na zajímavou knihu, s jejímž obsahem bych se s vámi na přelomu roku chtěla podělit. Přijde mi totiž velmi moudrá. Jmenuje se „Nekazte si život maličkostmi“, a obsahuje řadu dobrých rad.

Jana Zwyrtek Hamplová: Nekazme si život!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vánoční stromek

Když se nad nimi zamyslíte, dojde vám, jak je to vlastně všechno jednoduché, kdybychom měli rozum, nadhled a dobrou vůli. Některé z těchto rad si tu dovolím ocitovat…

Tak třeba „Smiřte se s nedokonalostí“. Že není vše tak, jak má být? A že se vždy ne vše podaří? Vždyť je to normální. Nežijeme v dokonalém světě, a kdo si to myslí, musí trpět…

„Naučte se žít v přítomnosti.“ Kde také jinde? Trápit se tím, co bylo? Vyčítat? Utápět se v nenávisti? Takový luxus se v životě vymstí. Žijeme teď, a měli bychom se snažit, aby to teď bylo co nejlepší.

„Smiřte se s faktem, že život není vždy spravedlivý.“ Není. Jinak by nemohli umírat dobří lidé, a lumpové přežívat do stovky. Například. A ne vždy nám lidé poděkují za to, za co by poděkovat měli. A ne vždy najdou práci ti, kteří mnoho umí, a naopak, někdo přežívá tam, kde by už dávno být neměl. Je to tak, život není spravedlivý. Tedy – ne vždy. A neměli bychom se tím stále trápit. i když se budeme o tu spravedlnost po právu snažit.

„Zdokonalujte se v umění naslouchat.“ Máme tendenci neslyšet jiné, a přeceňujeme své názory. Budeme-li naslouchat, obohatíme se, a budou-li naslouchat oni nám, i my jim můžeme něco přinést. Tedy preferujme dialog, ne monolog. I když je monolog snazší.

„Pokud odsouhlasíte kritiku vůči sobě, hned přestane tak bolet.“ Kritika nejvíce zaskočíme, pokud řekneme, že může mít pravdu. Nemá důvod v kritice pokračovat, ani ji kulminovat. A vám se uleví.

„Buďte schopni přijmout změny“. Kdo trvá na status quo, může zaspat dobu. Není hříchem ani ponížením změnit názor, pokud dojdeme k závěru, že ten původní byl špatný. Není na škodu, když se dokážeme přizpůsobit jiným. Můžeme zjistit, že jejich nápad byl lepší, než náš…

„Považujte svoje problémy za své potencionální učitele.“ Nebojme se potíží. Vždy, když musíme něco řešit, něco se naučíme. A pokud to pojmeme takto, problémů se přestaneme bát. Život prostě není procházka růžovým sadem, a berme to prostě tak.

„Když vám někdo chytí míč, nemusíte ho chytit.“ Všechno je vaše volba. Můžete i nemusíte se řídit plány a požadavky jiných. Záleží na vašem rozmyslu, na vaší chuti, na vašem přání. Nenechte se do ničeho nutit.

„Hledejte výjimečné v obyčejném“. Protože ono to obyčejné někdy výjimečné může být – vztah, kouzlo okamžiku, v klidu vypitá káva s přítelem, kytka ve váze…

„Najděte si čas na práci na sobě samých“. Nesmíme se spokojit s tím, jací jsme. Vždy můžeme něco změnit k lepšímu, něco se naučit, něco pochopit… Nebo si najít čas na pohyb, na knihu, na klidné zamyšlení… Čas věnovaný sobě není časem ztraceným…

„Zeptejte se sami sebe – Bude na tomto záležet ode dneška za rok?“ Nejvíce hodnotná rada. Usnadňuje nám rozhodování o tom, co je a co není v životě důležité. Věřte, že na většinu z věcí si odpovíme, že na tom za rok záležet nebude… A náhle nám vyplave jako olej na vodu to, co důležité opravdu je. Že bychom tedy začali nový rok tak? Těmito radami? Proč ne? Proč namísto různých nesmyslných předsevzetí, která nebudou za rok vůbec důležitá, neovlivnit život každý den tímto osvobozujícím přístupem… Neboť jak pravil klasik William James: „Největším objevem mé generace je skutečnost, že lidská bytost může svůj život změnit tím, že k němu změní přístup…“

Nechť se nám to podaří!

PF 2014

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Zwyrtek Hamplová - profil

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …