Janusz Konieczny: Absurdní hra o stamiliony

22.03.2017 10:40

Včera proběhl soud v kauze „karlovarské losovačky“. Celý příběh spatřil světlo světa v prosinci 2006, kdy Jiří Kotek, držitel Ceny za odvahu NFPK za rok 2016, zveřejnil na jednání zastupitelstva videonahrávku z losování dodavatele KV Arény. Z videozáznamu losování vznikl krátký klip, který se následně stal hitem internetu. Losování totiž proběhlo zvlášť neprůhledným a podezřelým způsobem.

Janusz Konieczny: Absurdní hra o stamiliony
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Vítězného dodavatele losující hledal v osudí více než půl minuty za smíchu přihlížejících včetně notářky. Jiří Kotek následně doručil podklady policii či Antimonopolnímu úřadu (ÚOHS) a především o několik let později z pozice náměstka podal žalobu.

Dostal tak stavební firmy, které postavily KV Arénu za více jak miliardu Kč, do úzkých. Dnes po mnoha letech soudních tahanic byl vynesen pravomocný rozsudek – město nedostane stamiliony a naopak bude muset stavebním firmám za právní výlohy zaplatit 21 milionů Kč. Karlovy Vary se ovšem pravděpodobně dovolají už podruhé k Nejvyššímu soudu a proces tak se může ještě potáhnout několik let.

Do případu již jednou zasáhl Nejvyšší soud, který zrušil přecházející rozsudky. Celý proces se táhne již více jak 6 let. Jde přitom o hodně. Karlovy Vary se snaží získat z podezřelé zakázky zpět dokonce půl miliardy Kč. Město již dříve muselo zaplatit pokutu 69 milionů Kč, a to na základě rozhodnutí Generálního finančního ředitelství. Následně ještě zaplatilo další pokuty po půl milionu Kč z nařízení Antimonopolního úřadu.

Tento případ má několik klíčových okamžiků. První se odehrál 20. prosince 2006. Tehdy zastupitelé uzavřeli s dodavateli smlouvu na stavbu KV Arény, ačkoliv byli podrobně seznámeni s podezřelými okolnostmi zakázky. Rozhodovali tehdy o více než miliardě korun z veřejných prostředků, což je i pro velké krajské město Karlovy Vary obrovská zátěž. Lze si jen obtížně představit, že se tohoto pochybení dopustili z nedbalosti. Další důležitý okamžik nastal v červnu 2011. Tehdejší náměstek primátora Jiří Kotek podal klíčovou žalobu o vlastnictví KV Arény. Podání žaloby překvapilo nejen tehdejší opozici, která stála za touto podezřelou kauzou, ale rovněž i koaliční partnery. Výsledkem pak bylo odvolání Jiřího Kotka z funkce o necelé dva týdny později.

Kauza karlovarské losovačky je důkazem toho, že v takto citlivých kauzách je třeba počítat s dosti dramatickými momenty, neustálými zvraty a je nezbytné najít v sobě potřebnou dávku trpělivosti. Klíčové je tuto misi dotáhnout do konce a získat veřejně prostředky zpět do karlovarské poklady. 
  •  

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Nadačním fondem proti korupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Neuvěřitelné! Věra Jourová nám sdělila, jakou po volbách nesmíme mít vládu

21:44 Lubomír Man: Neuvěřitelné! Věra Jourová nám sdělila, jakou po volbách nesmíme mít vládu

Tak z téhle zprávy přechází jednomu skutečně zrak i sluch. A nezbývá mu, a též nám všem občanům toho…