Proč? Organizátoři to vysvětlují tak, že hledali způsob jak uctít památku Václava Havla způsobem, který by byl výrazný, zapamatovatelný a jednoduchý, aby se k němu mohlo připojit co nejvíce sympatizantů. Co ohrnutím kalhot chtějí vyjádřit?
Za jednu z vlastností prvního českého prezidenta, na kterou nechtějí zapomenout, považují jeho schopnost s nadhledem se zasmát sám sobě, a proto si jej v den výročí jeho úmrtí chtějí připomenout právě takto. Podle organizátorů, kteří se charakterizují jako skupina mladých lidí, přátel, které spojuje úcta vůči Václavu Havlovi, se jedná o gesto, které může následovat každý. Navíc je humorné, nenásilné, ale výrazné a snad i české. Na vysvětlenou ještě dodejme, že onehdy na vojenské přehlídce, kdy si celý svět všiml krátkých kalhot Václava Havla, ve skutečnosti nešlo o kalhoty krátké ale povytažené.
Organizátoři akce by rádi zavedli novou tradici. 18. prosinec, den výročí smrti Václava Havla, si tímto způsobem chtějí připomínat každý rok. Lidem, kteří tento happening vymysleli, je třeba přiznat velkou invenci. Nápad je to v každém případě vtipný a neotřelý, přesto se nad ním nemohu zbavit jistých rozpaků. Organizátoři sami hezky popsali, proč chtějí Václava Havla uctít právě ohrnutím kalhot: je to výrazné a jednoduché. Je to gesto. Jinak řečeno vykasat si kalhoty je mediálně vděčné. Skupina příznivců Václava Havla měla dobrou vůli něco uspořádat, to je třeba ocenit, ale forma se pro ně stala až příliš určující. Nechci snižovat Havlovu schopnost nadhledu, ale neměli by si mladí lidé z něho brát a připomínat něco úplně jiného? Něco, co sami autoři kalhotového happeningu nevědomky popírají?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz