Jaroslav Světlý: Obžalovaní nezpůsobili škodu

16. 12. 2019 13:44

Tak znělo rozhodnutí soudu v kauze armádních důstojníků, kteří jsou stíháni za údajné machinace s prodejem vyřazené bojové techniky. I přes jednoznačné přesvědčení o jejich nevině, vrchní soud jako odvolací instance rozsudek zrušil a nařídil došetření případu. Případ se tak vrací na úplný začátek a hrozí, že celá kauza skončí blamáží.

Jaroslav Světlý: Obžalovaní nezpůsobili škodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ
reklama

Jako naprosté selhání orgánů činných v trestním řízení je označován případ, kdy byla pětice vysokých armádních důstojníků v čele s generálem Vladimírem Halenkou obviněna z machinací při prodeji staré bojové techniky a hrozily jim tresty odnětí svobody až do výše 12 let. Většina z nich přišla o zaměstnání, nejvýše postavený z nich, brigádní generál Vladimír Halenka, se dosud léčí z posttraumatické stresové poruchy.

"Dvakrát jsem byl za tuhle zemi ve válce, mám nějakou profesní čest. Je to vykonstruovaný nesmysl," hájil se generál s odkazem na svou vojenskou čest.
 
Šlachtova razie

Celá kauza začala obrovskou razií v roce 2015 a obviněním z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty zasahovala na ministerstvu obrany, Generálním štábu i v místě bydliště obviněných.

ZDE

Po 4 letech soudních tahanic se ale prokázalo, že se žádný trestný čin nestal a pětice mužů naopak postupovala v souladu se zákonem.

"Za těchto okolností pak k údržbě typově zastaralých vozidel bojové pěchoty i tanků z doby studené války nebyl důvod držet počet náhradních dílů včetně motorů na tyto pásové prostředky v množství, které často převyšovalo počty funkčních kusů techniky," stojí v odůvodnění rozsudku.

ZDE

Soudkyně Městského soudu v Praze byla navíc pohoršena postupem policie a státního zástupce v přípravném řízení.

"Orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoliv škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit…“, konstatovala soudkyně v rozsudku na sklonku minulého roku.

Pochybná obžaloba

„Celá obžaloba stojí na dvou vytržených smlouvách z celých desítek, možná stovek smluv, které byly uzavřeny mezi VOP a ministerstvem obrany,“ uvedla soudkyně s tím, že na základě zjištěných skutečností neměla být podána ani obžaloba:

„Důvodné pochybnosti o způsobené škodě byly orgánům činným v přípravném řízení trestním známy již před podáním obžaloby a v případě, že by tyto orgány nakládaly s důkazním materiálem v souladu se zákonem, nemohlo by dojít za dané důkazní situace ani k úspěšnému podání obžaloby.“

Manipulace s důkazy

Během soudního řízení se navíc ukázalo, že policie nezákonně manipulovala s důkazy v neprospěch obžalovaných, kdy zamlčela některé znalecké posudky nebo upravovala přepisy odposlechů:

„Uvedu větu, která zazněla: on mi ten seznam nedal, to vím jistě, on mi ten seznam nedal. A v přepisu odposlechu se objevilo: on mi ten seznam dal, to vím jistě, on mi ten seznam dal,“ řekla obhájkyně jednoho z obžalovaných.

Soudkyně ve svém verdiktu poukázala i na to, že obžaloba manipulovala se znaleckými posudky.

„Obžaloba z vyšetřovacího spisu vybrala jen posudek, který se jí hodil, zatímco jiný, samotnými vyšetřovateli objednaný posudek, který vinu Halenky a spol. vyvracel, zatajila“

ZDE

Dozorující státní zástupce Pavel Prygl podle soudu nijak nereflektoval rozdílné závěry znaleckých posudků. „Znalecký posudek do spisu ani nezaložil a neumožnil tak znalci, aby své závěry před soudem skutečně mohl obhájit. V důsledku těchto skutečností proto soud ani obhajoba neměli jakoukoliv možnost vyhodnotit diametrální nesoulad mezi dvěma znaleckými posudky.“
 
Ačkoliv soud takové jednání označil za „nezákonný postup orgánů činných v přípravném řízení“, nesmyslná kauza nekončí.

Vrchní soud vše vrátil na začátek k řádnému došetření.

Kriminalisté, kteří vykonstruovanou kauzu hnali před soud, teď budou muset pod dohledem žalobce vše znovu řádně objasnit.

ZDE

Znovuotevření kauzy ovšem ublíží nejvíce nezákonně obviněným, kteří už za 4 roky dlouho trvající soudní tahanice ztratili vše -  zaměstnání, dobré jméno i zdraví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

JE TO TADY: Petice občanů za umožnění účinné ambulantní péče COVID-19 bezodkladnou legalizací léku Ivermektin a jeho rychlého dovozu do ČR

21:46 JE TO TADY: Petice občanů za umožnění účinné ambulantní péče COVID-19 bezodkladnou legalizací léku Ivermektin a jeho rychlého dovozu do ČR

Lékař MUDr. Štefan Horák, daňová poradkyně a bývalá senátorka Ing. Jana Juřenčáková a advokátka Mgr.…