Jiří Boudal: Rekonstrukce státu se vyjadřuje k aféře Statusgate

15. 3. 2015 12:31

Výzva koaličním stranám: místo fám a statusů zveřejněte, kdo požaduje výjimky pro ČEZ a další komplikace nejodkládanějšího zákona.

Jiří Boudal: Rekonstrukce státu se vyjadřuje k aféře Statusgate
Foto: Rekonstrukce státu
Popisek: Rekonstrukce státu
  • Rekonstrukce státu zdvořile vyzývá koaliční strany, aby zveřejnily, jaké výjimky navrhly nebo požadují do zákona o zveřejňování smluv
  • Rekonstrukce státu byla ohledně koaliční rady v kontaktu se všemi třemi politickými stranami, nikoliv jen s hnutím ANO, jak je v médiích uváděno. Žádné oficiální ani neoficiální stanovisko k jednání nevydávala
  • Člen vedení platformy se omluvil za svůj osobní facebookový status (např. v ČRo Plus). Status však neobsahoval žádné „vnitřní informace“, pouze celkové dojmy z projednávání zákona.
  • O změně vedení Rekonstrukce státu se rozhodlo před jednáním koaliční rady, nejde o související události, jak se včera snažila naznačit ČTK

Rekonstrukce státu se stala v posledních dnech středem sporu koaličních stran o podobu zákona o registru smluv. Dovolujeme si uvést na pravou míru řadu omylů, které média přebírají od zástupců stran. Také zdvořile apelujeme na předsedy, aby informovali veřejnost jednoznačně o tom, kdo do zákona navrhl výjimky pro společnost ČEZ, odložení sankčního mechanismu až na další volební období, limit pro zveřejňování smluv 50 tisíc Kč a další výjimky, které nejsou zatím známy. Domníváme se, že by toto strany neměly skrývat a svalovat jedna na druhou.

Opravy omylů v médiích:

Zástupci Rekonstrukce státu nekomunikovali během koaliční rady jen s hnutím ANO, ale se zástupci všech tří přítomných koaličních stran.

Stejně tak se s předsedy všech tří koaličních stran nad tématem registru smluv v předchozích týdnech sešli. Porovnávání neoficiální zpráv aktérů z jednotlivých stran a kusých mediálních vyjádření je totiž bohužel jediný způsob, jak zjistit, co se s nejdéle neprojednaným zákonem poslanecké sněmovny už půl roku děje. Zákon se totiž před půl rokem dostal z veřejného projednávání v poslaneckých výborech na zcela netransparentní jednání koaliční rady.

Rekonstrukce státu žádné „informace“ nezveřejnila.

Vše co bylo „veřejné“, byla hodnotící teze, že ČSSD a lidovci „vyrábí problém na každé řešení“ na osobní facebookové zdi Pavla France, jednoho z představitelů platformy Rekonstrukce státu. „Bylo to jistě nešťastné a nediplomatické, ale asi by to nemělo zastínit fakt, že vládní koalice ani po půl roce zákon neposlala do sněmovny a zadala další úpravy, přičemž není možné zjistit, jaká strana hraje jakou roli v postupném poupravování zákona, jehož výsledkem je vyřazení ČEZu, smluv pod 50 tisíc, a aktuálně ještě odklad sankce neplatnosti, která má být v prvních dvou letech nahrazena pokutou 25% z ceny nezveřejněné smlouvy,“ říká Pavel Franc. (Pokuta může být další šikovná obstrukce, neboť do jednoduchého zákona se bude muset vymyslet složitý mechanismus: kdo bude smlouvy kontrolovat, udělovat tuto pokutu a vymáhat? Navíc zákon takto dopadne až na příští vládu.)

KDU-ČSL zveřejněnou tezi o vyrábění problémů označuje za lživou. Přitom informaci, že jejich zástupce Jan Kasal na koaliční radě prosazoval, aby byl zákon znovu vrácen do hospodářského výboru, strana potvrdila.

Rekonstrukce státu nezveřejňuje o hnutí ANO pozitivní „píárko“. Naopak:

  • kvůli přípravě zákona o státním zastupitelství kritizovala nejen zákon (http://bit.ly/18aTeiZ), ale i Helenu Válkovou a Roberta Pelikána (bit.ly/1wsYLg6)
  • na aktualne.cz vyšla z dat našich členských organizací série článků o tom, že každá čtvrtá výměna v orgánech státních společností má vazbu na vicepremiéra Andreje Babiše (např. bit.ly/1AhN5Ih)
  • hnutí ANO obdrželo od nás před komunálními volbami nejhorší hodnocení ze všech  vládních stran a toto hodnocení jsme rozeslali do 1,2 miliónu domácností (bit.ly/1EW3d8C).
  • v minulém roce jsme vedli ostrou kampaň proti poslanci Pilnému (panepilnybudelip.cz, dávno než se stal „rebelem“) a tehdejší náměstkyni a kandidátce na primátorky Adrianě Krnáčové (bit.ly/1xcozbj), kteří potápěli zákon o zveřejňování smluv.
  • v rozhovorech jsme k vicepremiérovi Babišovi kritičtí často (např. bit.ly/1Bq5xne)

K odchodu Transparency International z vedení platformy došlo necelý týden před jednáním koaliční rady.

Tedy spolu nijak nesouvisí, jak se snaží sugerovat zpráva vydaná ČTK. Více o změně garantů TI naleznete v tiskové zprávě zde http://bit.ly/1BaohCj .

Rekonstrukce státu nijak nevyjádřila podporu tomu, aby se součástí vládního návrhu stal i požadavek hnutí ANO, aby se zveřejňovali smlouvy již nyní platné.

Za prvé tento požadavek není v poslaneckém závazku Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu. Návrh také ještě není nijak specifikovaný, nejednala o něm expertní skupina naší platformy a navíc hrozí, že jeho vyjednávání by mohlo znovu zákon ohrozit.

Žádný člen platformy nebyl na sjezdu hnutí ANO

Sjezd navštívil dobrovolný ambasador Rekonstrukce státu, aby přesvědčoval poslance o potřebnosti zákonů. Stejně tak jsme požádali o možnost informovat na sjezdu ČSSD a KDU-ČSL. ČSSD návštěvu odmítla, ale nabídla možnost distribuce letáků delegátům.

 

O Rekonstrukci státu

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů pro odpovědnou politiku. Závazek zákony prosadit podpořilo před volbami písemně více než 160 současných poslanců, včetně předsedů hlavních politických stran. Rekonstrukce státu dává dohromady občany, experty, politiky a byznysmeny, kteří zastávají různé politické názory, ale společně podporují pravidla pro fér politickou soutěž a otevřené vládnutí.

Členy platformy jsou: Oživení, Frank Bold, Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Iuridicum Remedium, ProAlt, Kohovolit.eu a Praguewatch. Činnost platformy finančně podporují desítky drobných dárců, firmy a nadace, jejichž seznam najdete na webových stránkách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Rekonstrukce státu

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…