Jiří Košťák: Strýčkovi jste nedali metál, tak bude zle

24.10.2016 11:30

Taková absurdní komedie, až fraška. O tom, jak strejdovi„ nedali slíbenou medaili a jeho zhrzený synovec kvůli tomu rozpoutal boj. A také o buddhistickém dědečkovi, který, zabalen do fialového „ubrusu“, se producíroval Prahou a svou návštěvou vzbudil bouři a uměle vyvolaný rozkol...

Jiří Košťák: Strýčkovi jste nedali metál, tak bude zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

Řeklo by se legrační okrajová záležitost, kdyby to nebylo k pláči. Vyznavači havlismu využívají této trapnosti k útokům proti prezidentovi, který se jim nelíbí. Výstižně to odhalil někdejší poslanec ODS, nyní glosátor Miroslav Macek: „Nějaký dalajláma je většině lidí úplně „u zadku“ a nikoho nezajímá, to jen nepřátelé Miloše Zemana toho využívají k dalšímu boji proti němu.“

Ministr kultury Daniel Herman je člověk zvláštního ražení. Rád provokuje, to bezesporu. Musel vědět, že jeho setkání s tibetským dalajlámou bude mít negativní odezvu. Ale proto jej uskutečnil! Známý sinolog a frontman skupiny Žlutý pes Ondřej Hejma se tomu vysmál, když v Parlamentních listech napsal: „Pan Herman se rád předvádí a dává na odiv své morální postoje.“ Po internetu také putuje fotografie ze setkání s dalajlámou, která má titulek „úcta Karla Schwarzenberga k dalajlámovi“. Na snímku totiž čestný předseda TOP 09 tvrdě spí. Jako by i on dával najevo, že i jemu je nějaký dalajláma úplně „u zadku“!

No a ministr Herman rozpoutal smršt. Uvedl, že jeho strýc z Kanady, Jiří Brady, který přežil holocaust, měl od prezidenta dostat 28. října medaili. Ale za trest, že  se Herman setkal s dalajlámou, ji nedostane! Kdo ví , jak to bylo a je.

Nicméně, postoj Hermana působí zhrzeně a divně. Aniž si to uvědomil, šlape v blátě, které mu vstříklo do tváře. Budí totiž spoustu podezřelých otázek, jestliže je Herman synovcem Jiřího Bradyho, tak i on musí být židovského původu!

Ale jak to, že byl katolickým knězem? To se v dějinách katolické církve ještě snad nestalo a nesmí! Žid může být jen rabínem, ale ne katolickým duchovním – vždyť vyznává Talmud a ne Bibli! Umí tuto záhadu vysvětlit? Ať je to, jak chce, odsuzuji, že Herman provokuje a intrikuje a využívá k tomu „udělení-neudělení metálu strejdovi“ a je ochoten kvůli tomu rozpoutat nejen antiprezidentskou nenávist a demonstraci, ale i politickou krizi!

Herman je fakt zvláštní persona. Vůbec se mi také nelíbí, tak jako drtivé většině vlastenců a vůbec Čechů, jeho účast na květnovém srazu sudetoněmeckého landsmanšaftu, kde, parafrázováno, vlastně vyjádřil, že, „zlí Češi“ ubližovali hodným sudeťákům a henleinovcům! Určitě prý při odsunu. Ke všemu je dojatě oslovuje „milí krajané“. Ale pohrobci a potomci příznivců Konráda Henleina a sudetských Němců, kteří rozbíjeli Československou republiku, našimi krajany nejsou!

Ještě že se nespletl a neříkal jim „lieben kamaraden.“ Zdá se, že Her(r)man hájí sudetské Němce se vším všudy a tím, ať chce, nebo ne, ospravedlňuje i zločiny ordnerů a vůbec sudetských Němců vůči českým obyvatelům v našem pohraničí z konce let 1938-1941 a vůbec v průběhu II. světové války.

Zlí jazykové tvrdí, že Daniel Herman se sudetoněmeckým landsmanšaftem až podezřele soucítí a možná se považuje být jedním z nich a umí i písně jako Die fahne hoch...

Zkrátka, český ministr by se měl chovat úplně jinak. Hrdě, česky a ne poníženě klesat před vším germánským a vůbec cizím na kolena. A teď nová, jím vyrobená kauza s „medailí, nemedailí pro strýčka“ a kolem dalajlámy spíše ukazuje na jeho zhrzenou namyšlenost, ješitnost a působí až hloupě. Ale odhaluje také v plné nahotě i jeho charakter...

Jiří Košťák, Hradec Králové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Krystlík: Ve vládě jsou zřejmě samí hlupáci

20:35 Tomáš Krystlík: Ve vládě jsou zřejmě samí hlupáci

Čekal jsem, že se někdo ozve s kritikou počinů české vlády za posledních 24 hodin. Nikdo si toho nep…