Jiří Leschtina: Znovu povinná vojna?

23.06.2014 20:57 | Zprávy

Vlastně je to o důvod víc, proč nemít rád Putina. Na jeho vojenskou agresi vůči Ukrajině se odvolává ministerstvo obrany při zdůvodnění nového branného zákona, který má umožnit návrat povinných odvodů do armády a povinná vojenská cvičení i v době míru.

Jiří Leschtina: Znovu povinná vojna?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci se vrátili z mise

Náměstek obrany Jakub Kulhánek to zdůvodňuje potřebou mít v případě ohrožení „nástroj, abychom se mohli připravit na zvládání krizových situací“. Což je ovšem přiznání, že po deseti letech vytváření profesionálního vojska není na krizové tedy válečné situace armáda připravena. 

Tvůrci zákona navrhují povinné odvody v případě ohrožení země, které by se týkaly ročníků mezi 18. a 30. rokem života. A to – ano slyšíte dobře – včetně žen. To všechno korunováno třemi roky vězení, pokud by se mladí lidé vyhýbali odvodu. 

Celé to působí dost neskutečně. Proč by se povoláním žen do zbraně v době blíže nespecifikovaného ohrožení měla naše země řadit mezi tradičně bojový Izrael na jedné straně, nebo totalitní Kubu a severní Koreu na straně druhé? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

armáda , Leschtina , branný zákon

autor: rozhlas.cz

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.