Jiří Paroubek: Jaká byla volební kampaň?

27.01.2023 11:28 | Komentář

Byla drsná, nechutná a díky Pavlovu týmu zcela americká. Z bílého se marketéři P. Pavla snažili udělat černé a obráceně.

Jiří Paroubek: Jaká byla volební kampaň?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Většinou maistreamových médiích, a muziku tvrdila zejména veřejnoprávní televize, byl v komentářích A. Babiš označován za lháře, agresora a dalšími podobně půvabnými epitety.

Je otázka, zda tato kampaň byla vlastně ještě regulérní. V polovině období mezi I. a II. kolem prezidentské volby totiž došlo k zaslání dopisu A. Babišovi s oznámením, že bude zastřelen. To pro A. Babiše bylo poslední kapkou, kdy přetekl pohár a on byl nucen zrušit své veřejné mítinky.

Veřejné mítinky A. Babiše byly napadány podle všeho aktivisty Milionu chvilek a je zcela nepochybné, že se nejednalo o spontánní, ale o promyšlené guerillové akce, mající za cíl zastrašit příznivce A. Babiše. Dehonestovat, zesměšňovat A. Babiše a jeho příznivce a samozřejmě vytváření tlaku na A. Babiše, který by vedl k jeho dekoncentraci a k dalším politickým chybám. Tomu se A. Babiš dokázal vyhnout. Ale pokud stát není schopen zajistit, aby probíhaly v klidu mítinky jednoho z prezidentských kandidátů, je pak otázka regulérnosti takové volby.

Jsem přesvědčen, že A. Babiš svým voláním po mírovém uspořádání na Ukrajině vyjadřuje přání většiny českého národa. Většina lidí u nás chápe, že existuje souvislost mezi válkou na Ukrajině a růstem cen energií, potravin, prostě všeho, a tedy významným poklesem životní úrovně v tomto a předchozím roce. A vidí, že jsou zbytečně mařeny lidské životy Ukrajinců i Rusů. Myslím, že tato iniciativa A. Babiše je správná a jeho protikandidát ukazuje, kam vlastně jeho politika směřuje.

Tato vládní koalice i její presumptivní prezident Pavel, budou prostě zobat z ruky Spojeným státům a především. plnit zadání amerického vojenskoprůmyslového komplexu.

Ale vrátím se zpět k myšlence o malé regulérnosti volební kampaně. Televizní debata, která proběhla před I. kolem volby v TV Nova, byla zatím nejkorektnější. A. Babiš v ní mohl, stejně jako další kandidáti, vyložit své názory na klíčové otázky dneška. Tedy na inflaci, energetickou krizi a možnost jejího řešení. Na válku na Ukrajině a na politiku Fialovy vlády. Televizní debata v neděli v režii ČT měla zejména v první části daleko k objektivitě. Moderátor Řezníček a P. Pavel vytvořili silný tandem proti A. Babišovi. Až někdy v polovině této „debaty“ dostal zřejmě Řezníček povel od vrchního velení ČT a nechal oba protagonisty v duelu hovořit. A okamžitě se projevila velká věcná převaha argumentů A. Babiše.

Bohužel, TV Prima v dalším duelu udělala z televizní debaty jakýsi časově limitovaný výslech obou kandidátů, který vůbec neumožňoval vyjádřit se šířeji (většinou na vyjádření měli jen 30 vteřin) ke zmíněným nejzávažnějším problémům země. Je škoda, že obě televize nevyužily možnosti podívat se, jak se dělají duely prezidentských kandidátů ve Spojených státech anebo hlavních kandidátů na premiéra před britskými parlamentními volbami. Jako by nebyl vůbec zájem o to, abychom se jako občané dozvěděli, jaké představy mají oba kandidáti o výkonu své funkce a o tom, jak si představují příští vývoj státu.

Zdá se, že to, co bývá nazýváno pravdou a láskou, což je jádro české pravice, chce získat prezidentský úřad za každou cenu. Občané by měli zvážit, zda je to ještě pro osud české demokracie únosné, aby česká pravice měla ve svých rukách vlastně všechny významné ústavní instituce. Prezidenta, vládu, obě sněmovny parlamentu a Ústavní soud jako samozvanou třetí komoru parlamentu.

Nelze v této volební kampani přehlédnout totalitní tendence a v podtónech toho, co říkal prezidentský kandidát Pavel, je vidět hluboká nechuť k přímé demokracii (vyjádřil se jasně proti obecnému referendu) a vlastně naznačuje, že v určitých okamžicích (které zřejmě určí vláda?) bude možné oktrojovat, omezit svobodu slova, jež je jinak formálně zajištěna Ústavou.

Vyšlo na Vasevec.info. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimir Ustyanovič: Moji přátelé a známí olympionici

7:23 Vladimir Ustyanovič: Moji přátelé a známí olympionici

Komentář k potrestání olympionika Davida Svobody