Jiří Paroubek: Jde Bidenovi o to, aby Čína s Ruskem byly partnery?

12.06.2021 9:09 | Komentář

Někteří čeští novináři se patrně domnívají, že si prezident Joe Biden, který zahájil osmidenní cestu po Evropě, snad přečte jejich výtvory, zajásá a pochválí. Američtí novináři by to totiž nenapsali lépe nežli ti čeští... Anebo si čeští komentátoři myslí, že alespoň někdo z těch, kdo sleduje z americké strany názorovou hladinu v českém tisku a působení médií na české občany, bude vrcholně spokojen.

Jiří Paroubek: Jde Bidenovi o to, aby Čína s Ruskem byly partnery?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Když jsem před dvěma lety (duben 2019) seděl na světovém fóru v Pekingu při závěrečné státní večeři, které se účastnilo několik set hostů, tak u hlavního stolu sedělo několik desítek zahraničních hostů. Premiérů či prezidentů zemí zejména z Asie, Afriky, Latinské Ameriky, ale také z Evropy.

Nešlo si nevšimnout, protože jsem od nich seděl zhruba sedm metrů, jak silnou empatii mezi sebou měli u tohoto „předsednického“ stolu vedle sebe sedící čínský prezident Si a ruský prezident Putin.

Zdá se, že řada politiků Západu, ale především mainstreamových novinářů, nedokáže pochopit, že zejména díky politice bývalé americké administrativy, která vyhledávala konfrontace zejména s Čínou a nesnížila tlak na Rusko, došlo ke sblížení obou těchto východních mocností. Přitom zájmy obou východních mocností jsou v zásadě kompatibilní. Nevidím žádnou významnou oblast, kde by se jejich zájmy překrývaly natolik, aby mezi nimi docházelo ke konfliktům. Toto sblížení je tedy už dnes realitou.

Joe Biden rozvíjí ve Spojených státech progresivní politickou a ekonomickou vnitropolitickou agendu. O tom není sporu. Je to vnitropoliticky velký posun Ameriky doleva. Je otázka, jak dlouho to bude trvat. Zda se Bidenovi a jeho demokratům podaří během necelých dvou let ukázat americké veřejnosti takové výsledky jejich vnitřní politiky, že jasně zvítězí na podzim 2022 ve volbách do Kongresu. Pokud nikoliv, nelze očekávat, že v zásadě liberální a levicová vnitropolitická agenda bude pokračovat.

Pokud jde o Čínu, tak největší státy Evropské unie, jako jsou Německo, Francie a Itálie nevidí Čínu optikou jednotlivých administrativ Spojených států, které v ní vidí hlavního globálního soupeře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…