Jiří Paroubek: Je míra inflace v Česku opravdu hrozbou?

02.09.2021 15:33 | Komentář

Vývoj inflace v České republice v letech 2013 – 2019 byl na velmi přijatelných hodnotách. Zejména pak ale v letech 2014 – 2016.

Jiří Paroubek: Je míra inflace v Česku opravdu hrozbou?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Za tři a půl roku (2013-2017), kdy tuto nesmyslnou politiku prováděla, se ČNB podařilo nakoupit za dva biliony nově vytištěných českých korun eura. Dnes tedy stále „někde“ dva biliony korun přebývají, a to buď v oběhu anebo ještě spíše na finančních trzích. A jedním z důsledků může být právě zvýšená inflace v letech 2017 – 2019. V roce 2017 se ve zvýšených číslech inflace promítly, alespoň podle mého názoru, předchozí intervenční zásahy ČNB, která v době „mezivládní“ po volbách do sněmovny v listopadu 2013, začala uměle udržovat stabilní kurz české koruny na úrovni 27 Kč za 1 euro. A to za cenu obrovských intervencí proti české koruně. To vše prý na podporu českých exportérů. Je přitom potřeba poznamenat, že se slabší koruna naopak nepříznivě promítla v růstu cen dovážených surovin pro české výrobce.

Nicméně vývoj české inflace byl i v těchto letech vcelku příznivý. Potažmo i v roce 2020. V současné době se u nás hodnota inflace ovšem pohybuje kolem 3,5%. Je to samozřejmě nepříjemné číslo, ze kterého by měla bolet hlava nejen vládu, ale zejména ČNB.

Ale Česko není v této věci mezi hospodářsky vyspělými zeměmi, nijak zvlášť výjimečně. U našich západních sousedů, v Německu, dosáhla srpnová inflace spotřebitelských cen 3,9%. U tzv. harmonizované verze srpnové inflace je to v Německu 3,4%. Pokud jde o primární důvody vysoké inflace, pak němečtí statistici, známí svou seriózností uvádí, že v roce 2020 byla přechodně snížena v Německu sazba DPH a od jara 2020 byla do jara 2021 velmi nízká cena ropy a nyní se její ceny zvýšily (v srpnu 2020 dosahovala cena ropy Brent 44USD/barel a na konci letošního srpna se dostala až na 70 USD/barel). Já bych ještě dodal, že ve světě nastal letos rychlý růst cen celé řady komodit vzhledem k očekávané obnově hospodářského růstu. Tyto faktory se pak do určité míry projevují i v české ekonomice.  

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík:Donu Pablovi na uvítanou

18:08 Zdeněk Jemelík:Donu Pablovi na uvítanou

Pavel Blažek se vrací na ministerstvo spravedlnosti po devítileté přestávce. Jeho včerejší přijetí n…